خانه / جوندگان / انواع جوندگان / 5 نژاد محبوب خرگوش که می‌توان به عنوان حیوان خانگی نگهداری کرد

5 نژاد محبوب خرگوش که می‌توان به عنوان حیوان خانگی نگهداری کرد

بعدی قبلی

نژاد خرگوش

خرگوش ها یکی از سرگرم کننده ترین حیوانات خانگی هستند که می توانید برای نگه داری انتخاب کنید. این حیوان خانگی دوست داشتنی، با شخصیت های خاص و توانایی یادگیری دستشویی کردن در جای خاص، می تواند همراهان ایده آلی برای شما باشند. احتمالاً شما می دانید که هر نژاد خرگوش ویژگی های خاص خود را دارد، اما به طور خاص چند نژاد وجود دارد که محبوب ترین نژاد محسوب می شوند.

به گفته یک حامی و ناجی سلامت خرگوش محبوبیت نژادهای خرگوش بر اساس عوامل متعددی از جمله منطقه جغرافیایی و تغییرات جغرافیایی منقطه تعیین می شود. با وجود تغییر نسبتاً منظم در محبوبیت نژاد‌ها، برخی از نژادها به طور دائم  محبوب می‌باشند.به خاطر داشته باشید که خرگوش‌ها انتخاب درستی برای همه نبوده  و لزوما بهترین حیوانات خانگی نمی‌باشند. اکثر خرگوش‌ها بلند کردن و بغل کردن را دوست ندارند و نیازهای دامپزشکی خرگوش‌ها بسیار متفاوت از سگ‌ها و گربه‌ها است، بنابراین دامپزشکان خاصی صلاحیت رسیدگی به مشکلات آن‌ها را دارند. از سوی دیگر با مراقبت‌های خوب ، خرگوش‌ها می‌توانند 13 سال یا حتی بیشتر زندگی کنند. اگر قبلاً به همه جوانب نگه داری از خرگوش فکر کرده اید و می‌دانید که برای مراقبت از خرگوش آماده هستید، میتوانید یکی از 5 نژاد محبوب زیر را به جمع خانواده خود اضافه کنید.

خرگوش Lionhead

خرگوش Lionhead

ویژگی ظاهری:

موهای بلند روی سر و گردن، اندازه متوسط تا کوچک ، کمی عضلانی

آنچه آنها را خاص می کند:

خرگوش  Lionhead  بسیار صمیمی هستند و دوست دارند با مردم ارتباط برقرار کنند. آنها به اندازه برخی نژادهای دیگر سرسخت نیستند و می‌توانند به راحتی با افراد و یا خرگوش های مشابه خودشان  ارتباط برقرار کنند .

نیازهای ویژه ای که باید در نظر بگیریم:

خرگوش  Lionhead مانند سایر خرگوشها نیازهای محیطی زیادی دارند ، اما به ویژه این نژاد بیشتر از برخی نژادهای دیگر نیاز به توجه بیشتر انسان دارد. آنها عاشق بازی  و پرسه زدن دور بر صاحبان خود هستند و از اسباب بازی لذت خواهند برد. همچنین هنگامی که می‌خواهید آرام باشند، خیلی راحت دراز می‌کشند. موی این نژاد بیش از نژاد­های دیگر می‌ریزد، بنابراین برای کاهش بلع موهای سست که می تواند مشکلاتی در روده آن‌ها ایجاد کند نیازدارند که مرتب موی بدنشان شانه زده شود. شانه زدن منظم موهای حیوان همچنین از گره خوردن موی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

خرگوش مینی لوپ

ویژگی ظاهری:

گوش های متوسط با ظاهری آیزان مانند گوش های سگ شکاری دارند. در همه رنگ ها وجود دارد

آنچه آنها را خاص می کند:

مینی لوپ ها به طور باورنکردنی دوست داشتنی هستند.

نیازهای ویژه ای که باید در نظر بگیریم:

مینی لوپ‌ها ممکن است بیشتر در معرض عفونت گوش و مشکلات دندانی باشند، که در صورت عدم درمان می‌تواند بسیار مشکل ساز شود.مانند همه خرگوش‌ها ، ورزش آزادانه حداقل برای چند ساعت در روز بسیار مهم است، بنابراین به یاد داشته باشید که سیم های برق را بپوشانید که از دسترس خرگوشتان خارج کنید تا نتواند آن‌ها را بجود؛ خرگوش‌های کوچک را در محیط بسته با فضایی برای حرکت آزادانه برای فعالیت روزانه نگهداری کنید. اگر شما خرگوش را بیرون از خانه نگهداری می‌کنید، باید مطمئن شوید که در معرض  حیوانات شکارچی نیستند و فقط در ساعات روشنایی روز آن‌ها را بیرون نگه دارید. از آنجا که همه خرگوش‌ها در معرض گرمازدگی در دمای بالا قرار دارد، دو بطری 1 لیتری یخ  را در اطراف  قفس بگذارید که در ماه‌های گرم سال خود را به وسیله آن‌ها خنک کنند.

خرگوش رکس

خرگوش رکس

ویژگی ظاهری:

بدنی کشیده، عضلانی و ورزشی دارد. گوش‌های آنها به عقب و ایستاده است ، وآنها  به خاطر موه‌های خزه ایی متراکم، ضخیم و شبیه چینچیلای خود معروف هستند.

آنچه آنها را خاص می کند:

پوشش مویی خاص  و صمیمیت این نژاد آن‌ها را بسیار جذاب کرده است. آنها با یکدیگر به راحتی کنار می‌آیند و در پرش حرفه‌ای هستند. همچنین به نظر می‌رسد از برخی از گونه ها باهوش تر و بسیار بازیگوش هستند.

نیازهای ویژه ای که باید در نظر بگیریم:

این نژاد به برخی مواد، حساسیت‌های شیمیایی نشان می‌دهند و ممکن است نسبت به سایر نژادها در برابر بسترچوب سرو واکنش آلرژی نشان دهند. کارشناسان معتقدند که در مورد استفاده از بستر چوب سرو برای هر خرگوش باید احتیاط شود.

به دلیل موهای کوتاه و ضخیم تر این نژاد، ممکن است بیشتر در معرض درماتیت پوستی باشند.

خرگوش کوتوله هلندی

خرگوش کوتوله هلندی

ویژگی ظاهری:

کوچکترین نژاد از خرگوش‌های اهلی است.خرگوش کوتوله هلندی  ظریف ترند و وزن آن فقط حدود 1.4-1 کیلوگرم است. آن‌ها یکی از محبوب‌ترین خرگوش‌های” عید پاک “هستند.

آنچه آنها را خاص می کند:

اندازه کوچک، بامزگی، گوش‌های ایستاده و پرش‌های جذاب و شخصیت سرگرم کننده، آن‌ها را به نژادی جذاب مبدل کرده است.

نیازهای ویژه ای که باید در نظر بگیریم:

برخلاف اندازه کوچک آن‌ها که خصوصا برای کودکان جذاب است، اکثر کوتوله‌های هلندی خیلی دوست ندارند کسی آنها را از زمین بلند و بغل کند. علاوه بر این، بسیاری معتقدند که نگهداری این خرگوش راحت تر است زیرا کوچک هستند و فضای کمتری نیاز دارند، اما در واقع این خرگوش انرژی بالایی داشته و باید به اندازه خرگوش‌های بزرگتر فضای کافی داشته باشد.

خرگوش لهستانی

خرگوش لهستانی

ویژگی ظاهری:

این نژاد یک خرگوش کوتوله با گوش‌های کوتاه و ایستاده، سرهای کاملاً گرد و بدنی فشرده هستند. وزن آنها به طور کلی بین 1.2 تا 1.7 کیلوگرم است.

آنچه آنها را خاص می کند:

با لکه‌های رنگی زیبا، چشمان بزرگ و طبیعتی شیرین و مطیع، تعجب آور نیست که خرگوش لهستانی نژادی محبوب است.

نیازهای ویژه ای که باید در نظر بگیریم:

بسته به نوع لکه‌های رنگی، خطوط خاصی از این نژاد “به ویژه آنهایی که دارای لکه های تیره در زمینه سفید هستند ” بسیار مستعد ابتلا به “سندرم مدفوع گاوی” هستند، یک بیماری مزمن و دشوار که در آن روده بزرگ، بزرگ شده و منجر به ایجاد مدفوع نرم مداوم می‌شود.

از آنجا که سلامت خرگوش‌ها به سلامت دستگاه گوارش وابسته است، این موضوع منجر به مشکلات مداوم شده و زندگی آن‌ها را تهدید خواهد کرد.

بعدی قبلی

 

 

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *