خانه / سگ / آموزش و رفتار شناسی سگ / 10 نکته کلیدی آموزش سگ

10 نکته کلیدی آموزش سگ

سگ حیوان باهوشی است و قدرت یادگیری بالایی دارد. برای نگهداری از سگ به‌عنوان حیوان خانگی و یا نگهبان باید حیوان شما دورهای آموزشی مختلفی را بگذراند تا برای زندگی در کنار انسان‌ها و شرایط جدید آماده شود. در این مطلب از پت پزشک ۱۰ نکته کلیدی و البته مقدماتی آموزش سگ باهم مرور می‌کنیم.

نکات کلیدی آموزش سگ

۱. تمرکز بر روی رفتارهای مثبت سگ

مربیان حرفه‌ای این حیوان همیشه توصیه می‌کنند که از روش پاداش دادن به ازای رفتار مثبت سگ استفاده نمایید. این روش آموزش سگ در نقطه مقابل آموزش‌های تنبه محور می‌باشد یعنی بجای سرزنش حیوان در هنگام انجام کار نادرست کافی است در هنگام انجام کار موردنظر حیوان تشویق شود.

۲. پیشگیری از بروز رفتار منفی سگ

یکی از نکات مهمی که مربیان بر آن تأکید دارند این است که فقط سگ‌ها مسئول انجام رفتارهای درست نیستند بلکه صاحبان آن‌ها نیز نباید فرصت و شرایط بروز رفتارهای منفی را برای حیوان به وجود آورند. برای مثال اگر سگ شما به جویدن اشیاء پیرامون خود علاقه دارد بهتر است کفش‌های خود را در جاکفشی دربسته خانه خود گذاشته و از دسترس حیوان خارج کنید.

۳. نه گفتن به حیوان ممنوع!

یکی از مشکلات بسیاری از صاحبان سگ که قصد آموزش حیوان خانگی خود را دارند این است که به‌صورت مکرر از کلمه “نه” بدون هیچ دلیل قابل فهمی برای سگ‌ها استفاده می‌کنند. سگ‌ها نیز مانند کودکان با شنیدن کلمه نه گیج شده و در حقیقت در آینده نیز قادر به تشخیص رفتار صحیح نخواهند بود. بجای گفتن کلمه نه چه باید کرد؟

برای مثال اگر سگ شما از غذای گربه‌ها دزدی می‌کند کافی است به آرامی به او نه گفته و سپس او را به سمت غذای خودش راهنمایی کنید و یا اینکه اگر سگ شما رومیزی را می‌جود به او نه بگویید و به‌جای آن اسباب بازی مخصوص جویدن حیوان، به او بدهید. توجه داشته باشید در صورت مشاهده رفتار اصلاح‌شده از حیوان بهتر است همانند مرحله اول، به سگ پاداش دهید.

۴. فرق بین سررفتن حوصله سگ با اضطراب جدایی را بدانید

مهم است که تشخیص دهیم که به هنگام ترک کردن خانه سگ شما بدرفتاری می‌کند به خاطر سررفتن حوصله حیوان و اشتیاق به بازی است یا اینکه اضطراب جدا شدن از شما را دارد. اطلاع از علت بدرفتاری حیوان به حل سریع مشکل کمک می‌کند. با خریداری وسایل بازی و یا دیگر وسایل سرگرم کننده و در اختیار سگتان قرار دادن این وسایل در هنگام نبود شما در منزل می‌توانید جلوی خرابکاری سگتان را بگیرید.

اما اگر اضطراب از جدایی شما برای سگ مشکل ایجاد می‌کند راهی را یاد بگیرید تا حساسیت سگ نسبت به رفتن شما کاهش یابد و آماده شدن شما برای رفتن به بیرون از خانه و نبود شما در کنار سگ برای حیوان به عادت تبدیل شود.

۵. استفاده از صدا برای آموزش سگ

یک روش نسبتاً جدید برای آموزش سگ استفاده از صداها است. به این صورت که شما با ایجاد صدای خاص، حیوان را به انجام کار خاصی تشویق می‌کنید. هر بار که شما این کار را انجام می‌دهید و سگ شما رفتار خاص موردنظر شما را انجام می‌دهد به او پاداش مانند اسباب بازی موردعلاقه او و یا غذا می‌دهید. این رفتار شما باعث می‌شود سگ با شنیدن صدا همان رفتار را تکرار کند و رفتار جدید را بیاموزد.

۶. در آموزش سگ خود صبر و حوصله به خرج دهید

صبر و حوصله شما باعث می‌شود سگ نیز این رفتار را یاد بگیرد. یاد دادن یک رفتار جدید به حیوان نیاز به تمرین و تکرار داشته و زمان‌بر است پس باید صبور باشیم. همچنین باید بدانیم که ممکن است یادگیری و انجام حرکات مورد انتظار ما توسط سگ به خوبی پیش رود؛ در این صورت نباید دست از کار کشید و در آموزش سگ، حوصله به خرج داد.

به‌مرور زمان حیوان شما به خوبی می‌فهمد که شما چه انتظاراتی از آن دارید. به عنوان مثال اگر در مقابل رفتار بد سگتان همیشه نه بگویید او یاد می‌گیرد نه گفتن نشانه‌ای برای عدم تأیید است و یا اینکه اگر برای هر رفتار خوب حیوان پاداشی در نظر بگیرید او متوجه می‌شود که این کار رفتار مثبتی است و به انجام آن در آینده ادامه خواهد داد.

۷. آموزش سگ خود را هرچه زودتر شروع کنید

بهتر است به‌محض این‌که سرپرستی سگی را به عهده گرفتید مراحل آموزش حیوان را شروع کنید. اگر تربیت سگ را به تعویق بیندازید، مدت‌زمان بیشتری طول می‌کشد تا حیوان به صورت کامل آموزش ببیند. نکته کلیدی در آموزش سگ این است که رفتارهای و عادت‌های بد حیوان تغییر کند. اگر سگ شما جوان باشد خیلی از رفتارهای منفی را بروز نداده و به سرعت تعلیم می‌پذیرد درحالی‌که سگ‌های مسن‌تر باید هر آنچه از قبل یاد گرفته‌اند را فراموش کرده و رفتارهای جدید مد نظر شما به حیوان تعلیم داده شود.

۸. برای کسب نتایج بهتر آرام و مهربان باشید

مربیانی که به تنبیه حیوان در مقابل رفتارهای بد عادت دارند نسبت به آن‌هایی که با سگ در هنگام تعلیم مهربان بوده و با آرامش رفتار می‌کنند، نتیجه خوبی از دوره‌های آموزشی نمی‌گیرند. وقتی می‌خواهیم رفتار بد حیوان را با رفتار خوب جایگزین کنیم باید آرام، با محبت به تشویق حیوان بپردازیم.

۹. از سگ خود انتظارات معقول داشته باشید

اگر سگ شما در خانه رفتار بدی داشته باشد مطمئناً حیوان شما در برخورد با سگ‌های دیگر در پارک و سایر اماکن درگیری و بدرفتاری خواهد داشت. بنابراین اگر حیوان به دستورات شما توجهی نمی‌کند مجبور خواهید بود در خارج از خانه حیوان را با قلاده حمل کنید. رفتارهای منفی حیوان به‌مرور زمان با آموزش و تعلیم‌های شما باید با رفتارهای مثبت جایگزین شود.

۱۰. بر روی دستور آموزشی خود تاکید داشته باشید

اگر به حیوان دستور دهید ولی در انجام آن توسط حیوان تأکیدی نداشته باشید سگ شما نیز یاد می‌گیرد که الزامی برای گوش کردن به دستورات شما وجود ندارد. از سوی دیگر با تأکید بر دستورات خود سرعت یادگیری حیوان خود را بالا خواهید برد. برای مثال وقتی به حیوان می‌گویید به شین و او نمی‌نشیند به آرامی او را در وضعیت نشستن قرار دهید و سپس به او پاداش دهید. به این صورت با پاداش دادن به حیوان بر روی دستورات خود نیز تأکید کرده‌اید و می‌توان امیدوار بود آموزش‌های شما مثمر ثمر خواهد بود.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *