خانه / ماهی / نگهداری ماهی / ۵ باور غلط رایج در مورد ماهی قرمز (ماهی گلی)

۵ باور غلط رایج در مورد ماهی قرمز (ماهی گلی)

ماهی گلی یا ماهی قرمز یکی از درک‌نشده‌ترین حیوانات خانگی است. از این ماهی‌ها در عید نوروز و مناسبت‌های دیگر استفاده می‌شود و به عنوان حیوانی که نگهداری از آن آسان است معروف است. با اینکه نگهداری از این ماهی‌ها آن‌قدرها هم دشوار نیست، اما آن‌ها هم به مانند حیوانات دیگر نیازهای خاصی دارند. پیرترین ماهی قرمز با طول عمر۴۳ سال ثبت شده است اما میانگین طول عمر آن‌ها ۱۵ سال است. این نشان می‌دهد که چقدر مردن چند روزه یا چند ماهه این ماهی‌ها ناشی از بی‌ملاحظه‌گی در مراقبت از آن‌هاست.

بااینکه مواردی مانند ابتلا به انگل و بیماری‌های مختلف پیش از ورود به آکواریوم خانه ما مواردی غیر قابل کنترل هستند، اما بااین‌حال با مراقبت و نگهداری صحیح این ماهی‌ها می توان طول عمرشان را به‌طرز چشمگیری افزایش داد. در این مطلب از پت پزشک به ۵ باور غلط رایج در مورد ماهی گلی‌ها می‌پردازیم.

ماهی گلی می‌تواند در کاسه زندگی کند

ماهی گلی‌ها را اغلب در کاسه یا تنگ‌های کوچکی در تلویزیون می‌بینیم یا خودمان هم به همین شیوه از آن‌ها نگهداری می‌کنیم، اما حقیقت این است که این‌کار درست نیست. در واقعیت، یک ماهی گلی به ۲۰ گالن آب احتیاج دارد و به ازای اضافه کردن هر ماهی قرمز دیگر باید ۱۰ گالن دیگر به ظرفتان آب اضافه کنید. شاید به نظرتان این مقدار آب زیادی برای یکی دوتا ماهی گلی کوچک به نظر برسد، اما این ماهی‌ها با گذشت زمان بزرگ می‌شوند و ضایعات زیادی دارند. استفاده از تنگ بزرگ‌تر باعث می‌شود که میزان آمونیاک آب بیش از حد نشود و ماهی زندگی آزادانه داشته و خوشحال‌تر باشد.

آب ماهی گلی به رسیدگی خاصی احتیاج ندارد

آب تنگ ماهی قرمزها هم درست مانند ماهی‌های دیگر به رسیدگی و شرایط خاص احتیاج دارد.

  • این ماهی‌ها به هیتر احتیاج ندارند و دمای آب‌شان باید بین 16.5 تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد باشد.
  • رشد بهتر آن‌ها در گرو این است که PH آب بین ۷ تا 7.4 باشد.
  • وجود پمپ هوا یا حباب ساز برای تنظیم سطوح اکسیژن ضروری است. به مانند دیگر حیوانات آکواریومی، خوب است که با کیت آزمایشْ آب این ماهی‌ها را نیز چک کنید تا مطمئن شوید آب تنگ یا آکواریوم از کیفیت مناسبی برخوردار است

ماهی قرمزها طول عمر کوتاهی دارند

بااینکه معمول نیست، اما تعدادی ماهی گلی نیز بوده‌اند که عمرشان از ۴۰ سال هم گذشته است. با جستجو در منابع مختلف متوجه می‌شوید که میانگین طول عمر ماهی قرمزها چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ سال است.

مسلماً بسیاری از ماهی گلی‌ها زودتر از این زمان از دست می‌روند. ازجمله عوامل رایج دخیل در این مسئله بیماری ماهی در ابتدای زندگی، کیفیت پایین آب یا مراقبت ناکافی است. در مورد شرایط زندگی ماهی قرمز پیش از آمدن به خانه شما نمی‌توانید کاری انجام دهید، اما وقتی مسئولیت یکی یا تعدادی از آن‌ها را برعهده گرفتید با مراقبت صحیح می توانید طول عمرشان را افزایش دهید.

ماهی گلی به فیلتر احتیاج ندارد

دلیل دیگر این‌که نباید ماهی گلی را داخل کاسه یا تنگی کوچک نگهداری کنید همین است؛ این ماهی‌ها به فیلتر احتیاج دارند. ماهی قرمزها نسبت به جثه‌شان ضایعات زیادی تولید می‌کنند و رها کردن آن‌ها در آب می‌تواند برای سلامتی‌شان خطرناک باشد. توصیه می‌شود که حتماً از فیلتر آکواریومی برای ماهی گلی‌ها استفاده کرده و هر هفته ۱۰ درصد از آب را عوض کنید.

ماهی قرمز به مراقبت خاصی احتیاج ندارد

همان‌طور که می‌بینید نگهداری از ماهی گلی‌ها به آن آسانی که فکر می‌کردیم نیست. آن‌ها باید در تنگ یا آکواریوم بزرگی زندگی کنند، به طور منظم آب‌شان عوض شود و به مقدار کافی غذا دریافت کنند.

شاید در مقابل یک سری دیگر از حیوانات آبی مراقبت چندان خاصی احتیاج نداشته باشند، اما به هرحال هیچ حیوانی نیست که به مراقبت صحیح احتیاج نداشته باشد!

اگر تحقیقات کافی به عمل بیاورید و با جان و دل از ماهی قرمز خود مراقبت کنید، سال‌های سال او را در کنارتان خواهید داشت و بزرگ شدنش را تماشا خواهید کرد.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *