خانه / سگ / کنه‌ها در چه نقاطی از بدن سگ‌ پنهان می‌شوند؟

کنه‌ها در چه نقاطی از بدن سگ‌ پنهان می‌شوند؟

به طور معمول شما در منزل برای شناسایی کنه سریع دست‌تان را روی سر، کمر و شکم سگ می‌کشید و وقتی کنه‌ای پیدا نمی‌کنید  فکر می‌کنید مشکلی نیست، اما در اصل پیدا کردن کنه‌ها به این سادگی نیست. این جانوران کوچک خون‌خوار کارشان در پنهان شدن خوب است، مخصوصاً زمانی که جانور میزبانشان موهای تیره و ضخیم دارد. کنه‌ها ممکن است به حیوان پشمالوی شما بچسبند و تا مدت‌ها در خفا از خون او تغذیه کنند. حتی سگ‌هایی که یقه‌ی ضد کک و کنه دارند یا از دیگر چیزهای محافظتی استفاده می‌کنند هم از شر این انگل‌ها درامان نیستند.

باید حتماً با دقت سگ را برای وجود کنه بررسی کنید چراکه این انگل‌ها موجب می‌شوند تا هم حیوان و هم انسان به طور جدی بیمار شوند. آناپلاسموز، لایم، تب منقوط کوه‌های ورکی و فلج کنه‌ای تنها تعدادی از بیماری‌هایی هستند که نیش کنه می‌تواند باعث بروز آن‌ها شود.

کنه‌ها چطور قربانیان خود را پیدا می‌کنند

کنه‌ها با داشتن حسگرهای حرارتی قربانی خود را پیدا می‌کنند و معمولاً به قسمت‌های گرم بدن سگ می‌چسبند. سر، گردن و گوش‌ها از مناطق اصلی هستند اما کنه‌ها ممکن است به هر جایی از بدن حیوان بچسبند بنابراین چند بار و با دقت بدن سگ را بررسی کنید. در ادامه جاهایی که کنه‌ها پنهان می‌شوند اما معمولاً حواستان نیست را عنوان می‌کنیم.

کنه ها کجا هستند

کشاله ران

کشاله ران احتمالاً اولین جایی نیست که در آن به دنبال کنه‌ها بگردید. اما کنه‌ها ممکن است به داخل و اطراف پایین‌تنه‌ی سگ بچسبند، بنابراین باید کشاله ران حیوان را چک کنید چون کنه‌ها مناطق تاریک و مرطوب بدن را ترجیح می‌دهند. دم سگ را هم از قلم نیندازید.

بین انگشتان پا

کنه بین انگشتان پا

بااینکه چسبیدن بین انگشتان پا برای کنه‌ها سخت است، اما به‌هرحال ممکن است به این قسمت هم بچسبند. اگر کنه‌ای بین انگشتان پای سگ پیدا کردید، از هموستات یا موچین برای برداشتن آن استفاده کنید. حواس‌تان باشد که بهتر است کنه را له نکنید و صاف آن را بیرون بکشید.

داخل و اطراف گوش‌ها

گوش‌ها هم از مناطق دیگری هستند که کنه‌ها ممکن است به آن‌ها بچسبند و در مواردی باعث فلج کنه‌ای شوند. این بیماری بسیار نادر است اما برخلاف دیگر بیماری‌هایی که از طریق کنه منتقل می‌شوند، فلج کنه‌ای با جدا کردن کنه دیگر تأثیری بر سلامت حیوان نخواهد گذاشت. بهتر است با دقت داخل و اطراف گوش‌ها و حتی دهان سگ را  نیز بررسی کنید.

زیر قلاده و لباس‌ها

کنه روی گردن

اگر سگ‌تان مدام قلاده می‌پوشد یا قلاده به گردن دارد، چک کردن این قسمت به‌آسانی از زیر دست‌تان درخواهد رفت. کنه‌ها می‌تواند هر جایی باشند، بنابراین هر چیز پوشیدنی‌ای که سگ پوشیده یا به آن آویخته‌اید را جدا کرده و زیر آن را با دقت بگردید.

پلک ها

کنه کنار چشم سگ

روی پلک چشم منگوله‌ی پوستی زده یا کنه است؟ گاهی تشخیص این دو از یکدیگر دشوار است. منگوله‌های پوستی ممکن است هر کجای بدن سگ ایجاد شوند اما اغلب اطراف پلک چشم او پدید می‌آیند. حواس‌تان باشد که چیزی که جدا می‌کنید حتماً کنه باشد نه منگوله‌ی پوستی تا مبادا به پوست و چشم‌های سگ صدمه برسانید.

محافظت از سگ در برابر کنه

به طور منظم بدن سگ را بادقت برای احتمال وجود کنه بررسی کنید. قلاده‌ها و وسایل محافظتی مختلف کارایی یکسانی ندارند، بنابراین بهتر است برای انتخاب قلاده ضد کک مناسب با دامپزشک‌تان مشورت کنید. پیش از سفر رفتن حتماً درمورد کنه‌های بومی مقصد تحقیق کنید. البته سگ در محیط زندگی خودش هم ممکن است کنه بگیرد، بنابراین حیاط خانه را انگل‌زدایی کرده و چمن‌ها و بوته‌ها را هرس کنید.

به یک بار چک کردن اکتفا نکنید

حتی اگر سگ از قلاده‌ی ضد کک و ضد کنه استفاده می‌کند و واکسن‌هایش را زده هم باز کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند، بنابراین بدنش را با دقت بررسی کنید. توصیه می‌شود پس از هر بار گردش حیوان را چک کنید. اول با شکم شروع کنید و سپس به سمت پنجه‌ها و بالای پاها بروید. سر را چک کنید، کمر را بررسی کنید و دوباره سر را چک کنید.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *