خانه / اسب / نگهداری اسب / از کجا تشخیص بدهیم که کره اسب تازه متولد شده سالم است؟

از کجا تشخیص بدهیم که کره اسب تازه متولد شده سالم است؟

قبل از اینکه به دنبال مشکلات و ناهنجاری های کره اسب تازه متود شده باشید، مهم است که درک کاملی از ویژگی های طبیعی یک کرهاسب سالم اطلاع پیدا کنید.

در این مطلب از پت پزشک با هشت ویژگی کلیدی و رفتار طبیعی کره اسبی که تازه متولد شده است و باید به آن توجه کنید، میپردازیم.

1. یک کره اسب طبیعی باید بتواند ظرف 2 تا 3 دقیقه پس از تولد خودش را صاف کرده و روی سینه نگهدارد.

2. باید در عرض 60 دقیقه از جایش بلند شده و روی پا بایستد (اگر از تولد تا ایستادن بیش از 2 ساعت طول بکشد، باید غیر طبیعیتلقی شود).

3. باید بعد از 30 دقیقه رفلکس مکیدن داشته باشد. این رفلکس را می‌توان با انگشت روی پوزه آزمایش کرد تا ببینید که آیا رفتار مکیدنوجود دارد یا خیر.

4. کره اسب شما باید ظرف 2 ساعت از مادیان شیردهی کند (اگر کره اسب تا 4 ساعت بعد از تولد شیر ​​نخورده باشد، غیر طبیعی است). به صدای مکیدن اکتفا نکنید و مطمئن شوید که در حال شیر خوردن است، پایین بروید و مطمئن شوید که به خوبی سرپستانک را گرفته است و   کناره را نمی مکد و یا نمی جود.

5. در 2 ساعت اول شروع به جنب و جوش میکند و بعد از   6-7 ساعت شروع به دویدن میکند. کره های نارس یا ضعیف ممکن استنیاز به محدود شدن داشته باشند.

6. غشاهای مخاطی دهان، ملتحمه و واژن باید مرطوب و صورتی بوده و زمان پر شدن مجدد مویرگی بین 1 تا 2 ثانیه  باشد.

اگرسیانوز (غشاهای آبی) وجود داشته باشد، کره اسب شما به شدت به اکسیژن نیاز دارد) کره های تازه متولد شده ممکن است هنگام تولدلثه های رنگ پریده داشته باشند اما در عرض یک دقیقه «صورتی» شوند.

7. ادرار طبیعی: متوسط ​​زمان اولین دفع ادرار در کره ها  نر 6 ساعت و در کره های ماده نزدیک به 11 ساعت است. کره اسب های نرممکن است آلت تناسلی خود را بیرون نیاروند  که  امر طبیعی است.

8. عبور مکونیوم: اکثر کره اسب ها در عرض چند ساعت پس از تولد مقداری فشار شکم را نشان می دهند و سپس بیشتر مکونیوم را در24 ساعت اول زندگی دفع می کنند. زور زدن بیش از حد می تواند حواس کره را از نوشیدن درست منحرف کند، بنابراین در نظر بگیریدکه کره ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

یکی از با ارزش ترین ابزار برای تعیین اینکه کره شما چگونه سازگاری پیدا میکند، تماشای آن به مدت 5 دقیقه بدون دست زدن به مادیان یا کرهاسب است.

مانند بیدار کردن کره اسب و تشویق او به ایستادن و سپس تماشای کارهایی که در اطراف مادیان انجام می دهد برای چنددقیقه. در این زمان است که تغییرات ظریف در رفتار می تواند نشانه های اولیه یک مشکل را نشان دهد.

نوزادان بدخیم اغلب ضعیف، افسرده، دراز کشیده اند و قادر به مکیدن طبیعی نیستند و نیاز به فوریت دامپزشکی دارند.

زمان برای کره‌هایتازه متولد شده بسیار حیاتی است و همیشه بهتر است برای موفقیت‌آمیزترین نتیجه هر چه زودتر به دنبال کمک باشید. اگر شک دارید که حال کره اسب خوب است یا نه، همیشه با دامپزشک خود تماس بگیرید.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *