خانه / پرندگان / انواع پرندگان / کاسکو African Congo gray parrot

کاسکو African Congo gray parrot

طوطی خاکستری آفریقایی و یا همان کاسکو با نام علمی Psittacus Erithacus در غرب و مرکز آفریقا، در جنگل‌های استوایی از ساحل عاج تا غرب کنیا، آنگولا و جنوب زئیر یافت می‌شود. کاسکوهای وحشی بسیار پر سر و صدا هستند و به صورت دسته‌های سی تا ده هزار تایی زندگی می‌کنند. این پرنده در مسافت‌های کوتاه به خوبی پرواز می‌کند. کاسکوهای بخشی از کنیا، تانزانیا و زئیر بزرگ‌ترند و در پرهایشان رنگ قرمز روشن زیاد دارند.  کاسکوهای کوچک و با رنگ تیره‌تر در مناطق غربی از ساحل عاج تا آنگولا زندگی می‌کنند.

کاسکو طولی در حدود ۳۳-۴۴ سانتی متر دارد؛ میانگین فاصله دو بال این پرنده ۴۵ تا ۵۰ سانتی‌متر است و وزنی در حدود ۴۵۰ تا ۵۵۰ گرم دارد. جنس ماده کاسکو کوچک‌تر از جنس نر است و گردن جنس ماده باریک‌تر است. رنگ کاسکو خاکستری است به جز پرهای ناحیه دمی که قرمز روشن می‌باشد. پرهای ناحیه سری پرنده تیره‌تر است و به سمت سینه و پاهای پرنده خاکستری  روشن می‌شود. رنگ بال‌های پرنده نیز تیره‌تر می‌باشد، ناحیه اطراف چشم بدون پر است و پوست سفید رنگی دارد.  منقار کاسکو خاکستری تیره بوده و خمیده است که ابن خمیدگی به بالا رفتن پرنده و شکستن پوسته دانه‌ها کمک می‌کند.

کاسکو طوطی خاکستری آفریقا

ویژگی‌های رفتاری کاسکو

کاسکو جزو بهترین پرنده‌های سخنگو می‌باشد. تنها رقیب این پرنده‌ها، طوطی‌های آمازون می‌باشند. کاسکوها مقلدین بسیار خوبی هستند و صداهای زنگ تلفن و یا سایر وسایل الکتریکی و حتی صدای انسان را تولید می‌کنند. برخی از کاسکوهایی که به خوبی تربیت شده‌اند می‌تواند ارتباط کلامی با شما برقرار کنند. این پرنده بعد از سن 1 سالگی می‌توان سخن بگوید. در روزهای اول ممکن است صداهای خاصی را تقلید کند. کاسکوهای قبلاً در حیاط وحش بودند، مجموعه فوق‌العاده‌ای از صداها از جمله صدای سوت زدن، جلنگ جلنگ کردن و جیغ کشیدن با خود دارد، این پرنده‌ها معمولاً در شب به خصوص شب‌هایی که ماه کامل است آواز نمی‌خوانند. با وجود اینکه این پرنده زیاد سخن می‌گوید ولی نسبت به طوطی‌های دیگر سروصدای کمتری ایجاد می‌کند.

کاسکو می‌تواند نزدیک ۲۰۰ کلمه یاد بگیرد. البته توانایی یادگیری این پرنده بسیار بالا است و می‌تواند بیش از ۲۰۰ کلمه نیز بیاموزد. این پرنده در کنار انسان‌ها و در محیطی آرام می‌تواند زندگی خوبی داشته باشد. این پرنده بسیار باهوش است، و برای اینکه مشکلات رفتاری در آنها بروز نکند به وسایل بازی زیاد و رابطه عاطفی قوی با انسان نیاز دارد. پرنده‌های مسن‌تر دیر به صاحب جدید عادت می‌کند و به نشانه اعتراض به این تغییر وضعیت شروع به پر کنی می‌کنند.

کاسکو یک ماده پودری از خود تولید می‌کند که مرتب کردن پرها کمک می‌کند و می‌تواند در برخی افراد آلرژی ایجاد کند. کاسکوها دوست دارند که مدام با آنها بازی کنید و خیلی زود هم خسته می‌شوند. حتماً در قفس این پرنده وسایل بازی، تکه‌های چوب و یا شاخه درخت قرار دهید. اغلب رفتارهای خشنی از خود نشان می‌دهند که چنین خشونتی را در گربه و سگ نمی‌توان دید. به همین دلیل نیز یک پرنده وحشی است.

در حیات وحش اگر کاسکویی در دسته مهارت جدید یاد بگیرد، سایر کاسکوها نیز آن مهارت را تقلید می‌کنند، این رفتار به بقای آنها کمک می‌کند.  کاسکوهای وحشی همیشه باید محافظ قلمرو خود باشند و بتوانند غذا و آب پیدا کنند و در برابر شکارچیان در امان بمانند و جفتشان مراقبت کنند و این رفتارها را به زیردست‌های خود منتقل کنند.

پس اگر تصمیم دارید کاسکویی را برای خود به عنوان حیوان خانگی داشته باشید، باید روزانه برای او وقت کافی صرف کنید و به او محبت کنید.  کاسکوی شما باید یاد بگیرد که چگونه همکاری کند، تغییرات شرایط محیطی را تحمل کند و معاینه توسط دامپزشک را بپذیرد. باید سعی کنید که پرنده شخصیت مستقلی پیدا کند و کارهای خود را انجام دهد و وقتی تنها است بتواند خود را سرگرم کند و وابسته به شما نباشد. اگر پرنده به شما وابسته شود مشکلات رفتاری زیادی ممکن است در کاسکو ایجاد شود که تغییر آن بسیار مشکل است. از آنجایی که کاسکوها در حیات‌وحش در داخل سوراخ‌های موجود در درخت زندگی می‌کنند باید در قفس آنها چوبی برای این کار قرار دهید. این پرنده‌ها توانایی‌هایی معادل یک بچه ۴ ساله را دارند، بسیار فعال هستند محبت کردن را دوست دارند و تمایل به خرابکاری و ایجاد سروصدا دارند و نیاز به توجه دارند. وقتی پرنده جیغ می‌کشد و شما نیز همین کار را انجام می‌دهید، یک رفتار بد را به پرنده خود میاموزید. برخی‌های بر این باورند که ممکن است پرنده به آنها نوک بزند و یا گاز بگیرد، ولی زمانی که به او یاد بدهید و با دست به آرامی به منقارش دست بزنید این اتفاق نخواهد افتد. برخی افراد وقتی پرنده با منقار انگشتشان را می‌گیرد تا روی انگشت فرد برود واکنش شدید نشان می‌دهند و فکر می‌کنند که پرنده قصد  آسیب زدن به آن‌ها را دارد و سریعاً دست خود ا به عقب می‌کشند، این در حالی است که پرنده می‌خواهد روی انگشت شما بایستد، چون فکر می‌کند که انگشت دست شما، همان شاخه درخت است.  این کار شما باعث بروز مشکلات رفتاری در پرنده می‌شود.

طول عمر پرنده کاسکو

کاسکویی که در قفس نگهداری می‌شود بیشتر از آنهایی که در حیات وحش هستند زندگی می‌کند، چون تمام نیازهای تغذیه‌ای و نگهداری در اختیار پرنده می‌باشد. برعکس آن نیز صادق است، اگر به پرنده خوب رسیدگی نشود و تغذیه مناسبی نداشته باشد طول عمرش کوتاه‌تر می‌شود. این پرنده بین ۵۰ تا ۶۵ سال عمر می‌کند که البته این مقدار رابطه مستقیم با نحوه نگهداری این حیوان دارد.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *