خانه / سگ / چرا سگ من بوی بد می‌دهد؟

چرا سگ من بوی بد می‌دهد؟

اغلب این سوال از دامپزشکان پرسیده می‌شود که “چرا سگ من بوی بدی می‌ده؟” و اکثر صاحبین این حیوانات، خود را مقصر می‌دانند چرا که فکر می‌کنند به‌درستی از حیوان خود مراقبت نمی‌کنند.

با تمام این‌ها، سگ‌ها ممکن است به دلایل مختلفی بوی بد به‌خصوصی بدهند.

 

دلایل بوی بد بعضی از سگ‌ها

برخی از دلایل بدبو بودن بعضی از سگ‌ها واضح است. مثلاً خیلی از سگ‌ها دوست دارند در میان مدفوع و گیاهان و حیوانات مرده غلت بزنند و  با راسوها بازی کنند.

شاید شاهد اتفاق افتادن این موارد نباشید اما بوی سگ همه چیز را لو می‌دهد. معمولاً حمام کردن سگ بوی ناشی از غلت زدن در چیزهای بد بو را از بین خواهد برد.

برای سگ‌هایی که خیلی اهل بازی با راسو هستند هم اسپری راسو وجود دارد اما بوی بد به وسیله شستشوی مناسب سگ نیز از بین خواهد رفت.

در جریان باشید که بوی بد مدتی پایدار خواهد بود و شاید بهتر باشد سگ‌تان چند هفته‌ای با شما توی تخت نخوابد!

حمام کردن سگ

البته برای بوی بد علل دیگری نیز وجود دارند که شناسایی آن‌ها چندان آسان نیست.

به‌طورکلی اگر علت موارد ذکرشده نباشد، احتمالاً نوعی عفونت، تغییر در ترکیب پوست یا تغییر در میزان ترشحات پوستی است.

مشکلی که وجود دارد، تشخیص بیماری‌ است که باعث چنین تغییراتی در پوست شده است.

 

سگ‌های مبتلا به آلرژی یا حساسیت

یکی از رایج‌ترین علل بدبویی سگ‌ها آلرژی است. آلرژی معمولاً حیوانات را متفاوت از انسان‌ها درگیر خود می‌کند.

در انسان‌ها حساسیت به چیزی اغلب به شکل خارش، آب‌ریزش چشم و عطسه نمود پیدا می‌کند حال آنکه در سگ‌ها به صورت مشکل پوستی خودش را نشان می‌دهد.

سگ ممکن است به چیزی در غذا یا محیط اطرافش حساسیت داشته باشد. آلرژن‌هایی که سگ در معرض آن‌هاست می‌توانند باعث ایجاد واکنش التهابی در پوست شوند و سگ تا مرز آسیب رساندن به پوستش خود را بخاراند.

نتیجه این‌طور می‌شود که اگر تغییرات پوستی و خراش خفیف یا متوسط باشند دیده نمی‌شوند و مورد درمان قرار نمی‌گیرند.

اما اگر این شرایط ادامه پیدا کند یا بدتر شود باعث التهاب پوست می‌شود. پوست ضخیم‌تر می‌شود، به عفونت های ثانویه مبتلا می‌شوند و سپس پوست مقادیر بیشتری از آب و چربی ترشح می‌کند.

درنهایت پوستِ ضخیم شده، ترشحات و عفونت با هم ترکیب می‌شوند و بوی زننده‌ای ایجاد می‌کنند. در این شرایط صرفاً حمام کردن سگ کافی نیست یا حداقل راه‌حل درازمدتی نیست.

در این‌جا باید بیماری یا بیماری‌های زمینه‌ای و مشکل‌ساز را درمان کرد. درمان آلرژی فراتر از بحث این مطلب است، اما دامپزشک در این وضعیت ممکن است چیزهایی چون حمام‌های دارویی، آنتی‌بیوتیک، ضد التهاب و روش‌هایی برای درمان آلرژی در وهله اول مانند رژیم غذایی خاص یا آمپول ضد آلرژی تجویز کند.

 

عفونت‌های پوستی در سگ‌سانان

عفونت‌های قارچی دلیل دیگر بوی بد در سگ‌ها هستند. قارچ چیزی نیست که بطور طبیعی در پوست یافت شود اما اگر شرایطش فراهم باشد رشد کرده و گسترش پیدا می‌کنند.

گاهی اوقات قارچ ها به صورت موضعی در محل‌هایی مثل چین‌های پوستی یا گوش‌ها رشد پیدا می‌کنند، یعنی جاهایی که تاریک و مرطوب هستند.

اما اغلب قارچ ها پوست بدن سگ را به‌طورکلی درگیر می‌کنند. این اتفاق بیشتر در سگ‌هایی دیده می‌شود که سیستم ایمنی‌شان تحت فشار و استرس است اما هر سگی می‌تواند به این عفونت‌ها مبتلا شود.

هنگامی‌که دامپزشک تشخیص عفونت قارچی را داد، درمان ممکن است شامل حمام های دارویی و داروهای خوراکی بشود.

صبور باشید چراکه برطرف شدن این نوع عفونت ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها به طور به طول بیانجامد.

 

سبوره در سگ‌ها

پوست سگ‌های مبتلا به سبوره به شدت پوسته پوسته می‌شود. سبوره ممکن است خشک و برفکی یا چرب و روغنی باشد و اغلب در چین‌های پوستی بدتر است.

دو نوع سبوره وجود دارد: اولیه و ثانویه.

در سبوره اولیه، که اغلب با توجه به نژاد فرق می‌کند و در سنین پایین شروع می‌شود، هیچ بیماری خاصی نیست که باعث آن شده باشد.

سبوره ثانویه زمانی اتفاق می‌افتد که بیماری دیگری باعث پوسته پوسته شدن پوست می شود: تغییرات هورمونی، آلرژی، عفونت (از باکتری، قارچ و انگل) ، رژیم غذایی نامناسب ، چاقی و عوامل محیطی همچون تغییرات در دما و رطوبت همگی می‌توانند باعث سبوره ثانویه شوند.

هر دو نوع سبوره با حمام درمانی قابل درمان هستند و هر بیماری‌ای که باعث بروز آن‌ها شده‌است را نیز باید درمان کرد.

داروها و مکمل‌های دیگری هم هستند که در بهبود شرایط مؤثر خواهند بود و درمان هر سگ با سگ دیگر متفاوت است و باید به تشخیص دامپزشک صورت بگیرد.

سخن پایانی

در جمع‌بندی باید گفت که احتمالاً متوجه شدید که از عفونت‌های باکتریایی و قارچی و آلرژی‌ها چندین بار در این مطلب نام برده شد.

بوی بد سگ در خلاصه می‌تواند ناشی از یک عامل یا عوامل مختلفی باشد که پوست را درگیر خود کرده‌اند.

برطرف کردن این بوی بد به شدت بستگی به مراجعه به دامپزشک و همکاری با او و همین طور صبوری به خرج دادن دارد.

 

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *