خانه / سگ / آموزش و رفتار شناسی سگ / وسایل آموزش سگ مورد استفاده توسط مربیان

وسایل آموزش سگ مورد استفاده توسط مربیان

روش و سبک‌های آموزشی سگ در طول زمان بسیار تغییر کرده است. در حدود چهل سال قبل بیشتر مربیان از وسایل آموزش قلاده‌های زنجیری برای تربیت سگ استفاده می‌کردند و تکنیکی به عنوان پاداش دادن با غذا و یا فریب دادن حیوان وجود نداشت. سگ‌ها به انجام رفتارهای درست توسط مربیان خود تشویق می‌شدند و درصورتی‌که کار اشتباهی انجام می‌داند با تنظیم قلاده زنجیری و فشار وارده به ناحیه گلوی حیوان او را از این اشتباه آگاه می‌کردند.

امروزه از غذا به عنوان پاداش و فریب دادن حیوان و دیگر وسایل آموزشی جدید برای تعلیم حیوان توسط مربی و تربیت دهندگان سگ نگهبان، شکاری، ورزشی و … استفاده می‌شود. امروزه روش‌های آموزشی نیز بسیار متنوع می‌باشد. اگرچه این تنوع، انتخاب روش آموزشی را برای صاحبان سگ دشوار می‌کند، در عوض سگ‌ها از روش‌های متنوع جدید لذت خواهند برد. تنوع در روش‌های آموزش باعث شده است که برای هر سگی و با هر ویژگی خاصی مناسب باشد. در ادامه به برخی از وسایل مورداستفاده برای آموزش حیوان می‌پردازیم.

غذا موردعلاقه حیوان سگ

اگرچه ۳۰ -۴۰ سال پیش برای آموزش سگ مورد استفاده قرار نمی‌گرفت، امروزه مربیان دریافتند که وسیله قدرتمندی برای آموزش محسوب می‌شود. غذا یک تحریک کننده، فریب دهنده و پاداش قوی و مؤثری است. اندازه غذایی که استفاده می‌کنید باید مناسب سگ باشد. سگ‌های عروسکی به تکه‌های کوچک و حتی خرد شده و سگ‌های بزرگ‌تر به‌اندازه بزرگ‌تری از غذا برای آموزش نیاز دارند. علاوه بر اندازه غذا نوع غذا نیز مهم است. شما باید از غذایی که مورد علاقه حیوان است استفاده کنید.

استفاده از اسباب بازی سگ

اگر سگ شما با غذا به وجد نمی‌آید از وسایل بازی برای آموزش استفاده کنید. توپ تنیس، و یا اسباب بازی‌های جغجغه‌ای برای بسیاری از سگ‌ها بسیار مناسب است و برای تریر ها از اساب بازی‌های موش می‌توان استفاده کرد. فقط دقت کنید که وسایل بازی بی خطر باشند.

صدا مربیان برای آموزش سگ

صدا یکی از مهم‌ترین وسایل آموزش مورد استفاده مربی و تربیت دهنده سگ می‌باشد که در آموزش چگونگی برقراری ارتباط کلامی با سگ در پت پزشک با آن آشنا شدیم. صدای شما کمک می‌کند که حیوان به شما توجه کند و یا در تحسین و هدایت سگ خود استفاده کنید.

کلیکر(clicker): وسیله کوچک و دستی است که با فشار دادن دکمه روی آن صدای کلیک ایجاد می‌شود. در اصل از این وسیله برای تربیت دولفین‌ها که با قلاده و بند نمی‌توان آنها را تعلیم داد استفاده می‌شود و  کلیکر برای رفتار خوب حیوان به صدا درمی‌آید. وقتی سگ شما متوجه شود که صدای کلیک مساوی با کارهای خوب و گرفتن غذا است، خیلی سریع رفتار را یاد می‌گیرد. اگرچه کلیکر وسیله مؤثری در آموزش است ولی نیاز به زمان‌بندی دقیق دارد. گاهی نیز برخی از افراد و برخی سگ‌ها از صدای آن خوششان نمی‌آید و در چنین شرایطی استفاده از کلیکر مؤثر نخواهد بود.

وسیله آموزش سگ کلیکر

بند قلاده (Leashes): بندهای قلاده بین ۱ تا ۲ متر طول داشته و از جنس‌های نایلونی، چرمی و یا طناب می‌باشند. از این وسیله برای هدایت سگ در مسیرهای کوتاه و آموزش سگ‌های ورزشی و آموزش‌های با و بدون استفاده از بند قلاده استفاده می‌گردد.

بند قلاده سگ

قلاده‌های قابل تنظیم (buckle collar): این قلاده‌ها را همراه با یک نشان شناسایی بر روی آن استفاده می‌کنند. بعدازاینکه سگ شما به خوبی تربیت شد، می‌توان از این قلاده استفاده کرد.

قلاده آموزش سگ قابل تنظیم

قلاده‌های زنجیر دار و با نایلونی حلقه‌دار ( Chain and nylon slip collars): از این قلاده‌ها به خوبی یاد نشده است؛ زیرا در بیشتر مواقع به‌طور صحیح از آن استفاده نشده است. اگر از این قلاده به‌درستی استفاده شود به سگ شما هیچ آسیبی نمی‌رسد. این قلاده باید فشار کافی برای جلب توجه حیوان به گردن سگ وارد کند. این قلاده را محکم بکشید که می‌تواند باعث خفه شدن حیوان بشود.

قلاده زنجیری نایلونی سگ

پوزه بند و گردن بند متصل به هم (head halters): انواع مختلفی از head halter یا به اصلاح دهنه در بازار وجود دارد و همگی یک کارایی دارند. با این وسیله می‌توانید سر حیوان را هدایت کنید. به این صورت که وقتی طناب متصل به دهنه را می‌کشید سگ به سمت شما می‌آید. البته باید توجه کنید نباید بیش از اندازه طناب را بکشید چون این کار باعث می‌شود پشت گردن حیوان به دلیل فشار آوردن دهنه زخم شود. اگر از این وسیله به درستی استفاده شود می‌تواند بهترین وسیله کمک آموزشی باشد.

پوزه بند و گردن بند سگ آموزش

قلاده زبانه دار ( Prong collars): با وجود اینکه بسیاری از مردم از استفاده از این نوع قلاده امتناع می‌کنند، باید گفت که زبانه‌های این قلاده تیز نبوده و وارد پوست گردن حیوان نمی‌شود. بسیاری از مربیان حرفه‌ای برای شروع آموزش‌های خود از این نوع قلاده استفاده می‌کنند و تأکید می‌کنند که نیازی نیست که مدت طولانی از این قلاده استفاده کنند و فقط تا زمانی استفاده می‌شود که صاحب حیوان بتواند سگ خود را کنترل کرده و به او تعلیم دهد.

آموزش سگ مربیان قلاده

وسایل دیگری نظیر قلاده سیترونلا (citronella collar) که برای قطع کردن پارس استفاده می‌شود، بندهایی که وقتی حیوان کشیده می‌شود به صدا درمی آید و افسارهایی (harnesses) که سرعت حرکت حیوان را تنظیم می‌کند، برای آموزش می‌توان استفاده کرد.

آموزش سگ قلاده Harnesses قلاده citronella آموزشی

قلاده‌های الکتریکی شوک دهنده نیز درگذشته رایج بودند اما نسخه‌های جدیدتر این محصول آموزشی سگ دارای قابلیت گوناگون مانند اعمال شوک، لرزش و پخش صدا (کلیکر) می‌باشند که استفاده از این وسایل نیز تنها برای مربیان با تجربه و به صورت محدود مجاز می‌باشد.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

یک نظر

  1. سلام من داخل باغ بودم یک سگ کوچلو اومد پیشم خوشم اومد بردمش خونه تا برآی باغم تربیت کنم اما چون بیقراری میکرد آخرشب دباره بردم همونجا که پیداش کرده بودم ولی دنبال ماشینم اومد ودلم نیومد رهاش کنن وبچه هام براش گریه میکردن دباره آوردم خونه اما مثل بچه ها بارفتارش میگفت تو کنارم بمون خلاصه تو حمون تا صبح کنارش خوابیدم حالا من باید چکارکنم؟آیا بستن این حیون داخل باغ کار درسته وهرروز بهش سر بزنن وغذابدم یانه؟راهنناییم کتید.تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *