خانه / پرسش و پاسخ / ورم کردن و سفت شدن شکم اسب آبستن

ورم کردن و سفت شدن شکم اسب آبستن

موضوع: ورم کردن و سفت شدن شکم و سینه اسب علت چیست و درمان آن چه می‌باشد؟ مادیان آبستن یازده ماهه. که سن آن ده سال می‌باشد. محل نگهداری مرتع آزاد که غذای آن گیاه طبیعی است. حدود ده روز است که زیر شکم آن ورم کرده غذا کاملاً می‌خورد. و شکم او بسیار پایین آمده. ازلحاظ روحی در وضعیت مطلوب به سر می‌برد و سرحال است. اما راه رفتن برایش سخت است.

مادیان آبستن ورم شکمی

سلام دوست عزیز. نگران نباشید. در مراحل پایانی آبستنی عضلات شکمی ریلکس شده و شکم افتاده می‌شود و تمایل به راه رفتن در حیوان کمتر می‌شود.
علاوه بر افتادگی شکم، شکم تورم کرده و قطراتی زرد رنگ از پوست آن ترشح می‌شود. و شکم به شدت سفت می‌باشد.
پوست ناحیه شکمش تغییر کرده؟ از نزدیک عکس بفرستید
نه پوست شکمش تغییر نکرده. ولی کرک آن به راحتی در می‌آید. دامپزشک اینجا گفت احتمالاً مارگزیدگی باشه و دارو هم داد ولی بعید میدونم چون خوب نشد.

اسب آبستن ورم شکم

ترشحات زرد رنگ از کجا دارِ؟ از پستان؟ شما کدام منطقه ساکن هستید؟
ترشحاتش از قسمت شکم ترشح می‌شود و خیلی کم هستش. اما شکمش به قدری آویزان شده که کمرش خم شده. من استان ایلام هستم
اگر همه شکم تا پشت جناغ پایین آمده، احتمال پارگی تاندون prepubic هست، اما اگر فقط بخشی از شکم بیرون زده احتمال فتق هست، اگر هم کشیدگی بیش از حد عضلات شکم و نازک شدن آن‌ها باشد شکم به سمت پایین و اطراف گسترش می‌یابد. احتمالاً مادیان شما ادم آخر آبستنی زیادی در زیر شکم هم دارد که سروما از آن ترشح می‌شود. درهرصورت باید اگر در جیره نمک یا دسترسی به نمک هست برای مادیان محدود شود، تحرک و راه رفتن روزانه به مدت دو ساعت حداقل در روز داشته باشد. ساپورت شکم و بستن آن با نوارهای پارچه‌ای کمک کننده است در زمان زایمان باید مراقب بود تا خروج کره با تأخیر نباشد چون عضلات شکم و انقباضات آن احتمالاً کارآمد نباشد و کره در رحم بماند و از بین برود.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *