خانه / سگ / نگهداری سگ / چگونگی نگهداری سگ و مراقبت حیوان در خانه

چگونگی نگهداری سگ و مراقبت حیوان در خانه

شما کسی هستید که می‌توانید مراقب سلامتی سگتان در خانه باشید؛ به همین دلیل لازم است بدانید که چگونه سگتان را خوشحال و سلامت نگهداری کنید. با رعایت نکاتی که در این مقاله باهم بررسی می‌کنیم کار خیلی سختی نبوده و نگهداری سگ در خانه برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

نیاز سگ به ورزش کردن

هر سگ و توله سگ سالمی نیاز به ورزش روزانه دارد. ورزش کردن باعث تقویت عضلات، افزایش جریان خون و آزاد شدن اندورفین‌ها در خون می‌شود که این خود احساس خوبی در حیوان ایجاد می‌کند و باعث تخلیه انرژی حیوان نیز می‌شود. همچنین ورزش کردن به توله سگ‌ها کمک می‌کند تا راحت‌تر  رشد بدن خود کنترل و متعادل سازد.

نگهداری ورزش سگ

توله سگ‌های ۲-۳ ماهه را می‌توان برای پیاده روی برد و یا با توپ تنیس و یا اسباب بازی‌ها سرگرم بازی کرد. توله سگ‌ها ۳-۶ ماهه می‌توانند کارهای قوی‌تری انجام دهند. این توله سگ‌ها می‌توانند در کنار قدم زدن، به آهستگی بدوند. همچنین توله سگ‌ها ی ۳-۶ ماهه را می‌توان با شنا کردن آشنا کرد. توله سگ‌های ۷-۱۲ ماهه می‌توانند مسیر طولانی‌تری پیاده روی کنند و در سطوح مختلف مثل چمن، آسفالت و… به آهستگی بدوند. هرگز توله سگتان را برای مدت طولانی روی سطوح سیمانی راه نبرید چراکه به استخوان‌های در حال رشدشان آسیب می‌زند. توله سگ‌ها ی ۷-۱۲ ماهه می‌توانند  بر روی موانع کوتاه و یا وسایل بازی بروند. سگ‌های ۱۴ تا ۱۸ ماهه می‌توانند تند بدوند و به‌راحتی از موانع بپرند و جست‌وخیز کنند. سگ‌های این سنی می‌توانند شروع به وزنه کشیدن بکنند.

مدت زمانی که باید صرف بازی با سگ شود

ورزش باید بازی را هم در برداشته باشد. ولی بازی با حیوان کمی متفاوت تر از ورزش می‌باشد. ممکن است نشستن در کنار سگتان و پشت او را نوازش کردن و خندیدن با او یکی از بازی‌های موردعلاقه سگتان باشد.  یا اینکه شما می‌توانید اساب بازی سگتان را به نقطه‌ی دیگری از اتاق پرتاب کنید و از او بخواهید که آن را برای شما بیاورد. می‌توانید اسباب بازیش را دستتان پنهان کنید و از او بخواهید که آن را پیدا کند. ممکن است بازی کردن برایتان خسته‌کننده باشد؛ ولی نگران نباشید، خیلی زود در هنگام بازی با سگتان از جملات احمقانه و خنده‌داری مثل “این بچه احمق من مانده در خانه و …”استفاده خواهید کرد.

زمان بازی نگهداری سگ

ممکن است به رفتار احمقانه خود بخندید  ، در هر حال بازی کردن با سگ خود، چه احمقانه به نظر برسد چه نرسد، در ایجاد رابطه با سگتان بسیار مؤثر است.

رابطه میزان مصرف آب در نگهداری سگ و سلامت حیوان

شاید به نظر خیلی ساده به نظر بیاید ولی سگ شما نیاز به خوردن آب تمیز دارد. متأسفانه خیلی از صاحبان سگ از میزان و دفعاتی که باید به سگشان آب دهند اطلاعی ندارند. باید در جای نگهداری سگتان حداقل یک ظرف آب باشد و در تمامی ساعات باید پر نگه داشته شود. در صورت نگهداری سگ در حیاط می‌توانید از ظرف‌های بزرگ‌تر استفاده کنید. ظرف آب سگتان باید تمیز باشد و از تجمع جلبک در آن باید خودداری کنید. نگذارید سگتان از آب توالت بیاشامد چون نه بهداشتی است و گاهی نیز ممکن است مواد شوینده باقی‌مانده در توالت باعث مسمومیت حیوان شود.

آب سگ

نحوه اعمال تغییر در غذای حیوان

زمانی که شما سگی را خریداری می‌کنید باید غذایی را که صاحب قبلی و یا پرورش دهنده برای تغذیه استفاده می‌نموده است خریداری کنید. در صورتی که بخواهید تغییری در تغذیه حیوان ایجاد کنید باید تدریجی انجام دهید.  به این صورت که یک سوم غذای جدید را با دوسوم از غذای قبلی مورد استفاده قرار دهید.  بعد از یک هفته نسبت غذاها را به ۵۰% غذای جدید و ۵۰% غذای قبلی تغییر دهید. در هفته‌های بعدی نسبت غذاها را به دو سوم غذای جدید و یک سوم غذای قبلی تغییر دهید. با تغییر تدریجی دستگاه گوارش حیوان فرصت می‌کند با غذای جدید تطابق پیدا کند و سازگار شود.

غذایی که برای سگتان انتخاب می‌کنید نیز نیاز به‌دقت دارد. امروزه غذاهای آماده زیادی در بازار وجود دارد. ترکیبات همه آنها شبیه به هم می‌باشد و همه آنها دارای پروتئین، آمینو اسیدها، آنزیم‌ها، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها،  ویتامین‌ها و ریزمغذی‌ها می‌باشند. ولی کیفیت غذاها بر اساس عوامل مختلفی باهم متفاوت است. یکی از عوامل مواد مورد استفاده شده در تهیه غذاها است. گوشت‌هایی با کیفیت پایین و یا ضایعات با ارزش غذایی پایین از ارزش غذایی پایینی برای سگ برخوردار می‌باشد.  این نوع غذاها ارزان می‌باشند و این ارزانی بی دلیل نیست. در مورد غذای سگ‌ها باید سعی کنید غذای گران‌تری خریداری کنید. از دیگر فاکتورهایی که باید به آن توجه کرد نوع مواد تشکیل دهنده غذاهاست. چون ممکن است غذاها حاوی موادی باشند که سگ شما به آن حساسیت نشان دهند. برخی از سگ‌ها به آرد، ذرت، گوشت گوساله و حتی بره حساسیت دارند. اگر دیدید که سگتان در ناحیه دم دچار خارش شده و پاهای خود را به طور متناوب لیس میزند، به دامپزشک خود مراجعه کنید و برای سگ خود تست آلرژی انجام دهید.

همچنین برخی از غذاها بر روی رفتار حیوان تأثیر می‌گذارند. به ای تصورت که بچه سگ‌ها و سگ‌های جوان وقتی از غذایی با میزان زیاد دانه غلات تغذیه می‌کنند نشانه‌هایی از بیش فعالی از خود نشان می‌دهند. زمانی که غذای حیوان از دانه غلات به گوشت و سبزیجات و میوه تغییر می‌کند این نشانه‌ها به شدت کاهش میابد.

مهم نیست که چه غذایی برای حیوان انتخاب می‌کنید؛ مهم این است که حیوان شما سالم بوده و به فعالیت خود ادامه دهد. سعی کنید که غذای حیوان را بعد از عادت کردن به یک نوع غذا، به سرعت تغییر ندهید؛ چرا که باعث بروز اختلالات گوارشی (از جمله اسهال) خواهد شد.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *