خانه / سگ / نگهداری سگ / نکات مقدماتی تغذیه و غذای سگ

نکات مقدماتی تغذیه و غذای سگ

یکی از مهم‌ترین بخش نگهداری از سگ غذا دادن به حیوان است. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که این بخش آسان‌ترین بخش از مسئولیت‌های نگهداری حیوان خانگی خود می‌باشد. در حالی بسیار اشتباه فکر می‌کنند. همان‌طور که انسان برای بقای خود به غذا و آب نیاز دارد، بقای حیوانات نیز وابسته به غذا و آب می‌باشد. وقتی تصمیم می‌گیرید که از حیوانی به عنوان دوست و همراه خود در خانه نگهداری کنید باید به خوبی احتیاجات غذایی او را بدانید تا حیوان دچار کمبودهای غذایی نشود. در این مقاله شما را با برخی نکاتی که باید در تغذیه حیوان رعایت کنید، آشنا خواهیم کرد.

غذا سگ

شما باید بدانید که غذای توله سگ با غذای بالغین متفاوت است و نباید به هر دو یک نوع غذا داد.معمولاً سگ‌های زیر یک سال توله حساب می‌شوند و غذای آنها باید متفاوت از بالغین باشد.

چه میزان غذا باید در اختیار سگ قرار دهیم؟

میزان غذایی روزانه حیوان از اهمیت زیادی برخوردار است که این بستگی به توله و بالغ بودن سگ دارد. باید دقت کنید که بیش‌ازاندازه به حیوان خود غذا ندهید چراکه باعث چاقی و عوارض ناشی از آن می‌شود. اگر کمتر از میزان مورد نیاز نیز غذا به حیوان بدهید، در آن صورت دچار سوءتغذیه می‌شود.

با توجه به جدول زیر می‌توانید میزان نیاز غذایی سگ بالغ خود را تعیین کنید. سگ‌های سایز کوچک به خاطر معده کوچکشان در هر وعده کمتر غذا می‌خورند و به همین دلیل بهتر است در دو وعده به آنها غذا داد شود.

سایز سگ / نژاد نمونه کالری موردنیاز غذای کنسروی گوشتی غذای نیمه خشک غذای خشک
خیلی کوچک: ۵ کیلوگرم
یورک شایر تریر
۲۱۰ ۱۰۵ گرم ۷۰ گرم ۶۰ گرم
کوچک: ۱۰ کیلوگرم
کایرن تریر
۵۹۰ ۳۰۰ گرم ۱۹۰ گرم ۱۷۰ گرم
متوسط: ۲۰ کیلوگرم
اسپرینگر اسپانیل
۹۰۰ ۴۵۰ گرم ۳۰۰ گرم ۲۶۰ گرم
بزرگ: ۴۰ کیلوگرم
ژرمن شفرد
۱۶۸۰ ۹۰۰ گرم ۵۴۵ گرم ۴۵۰ گرم
خیلی بزرگ: ۸۰ کیلوگرم
گریت دین
۲۸۰۰ ۱٫۴ کیلوگرم ۹۰۰ گرم ۷۸۰ گرم

چند بار در روز به حیوان غذا دهیم؟

وعده‌هایی که غذا در اختیار حیوان خود قرار می‌دهید اهمیت ویژه‌ای دارد. برخی از دامپزشکان معتقدند که توله سگ‌ها باید همیشه غذا در دسترسشان باشد، ولی برخی نیز وعده‌های منظم غذایی را توصیه می‌کنند که برای توله سگ‌ها بین ۴-۶ وعده در روز می‌باشد. در شرایطی که توله سگ‌ها به طور آزادانه غذا می‌خورند، بعدها که به بلوغ می‌رسند تغییر وعده‌های غذایی آنها به ۲ بار در روز بسیار مشکل خواهد بود و اگر بخواهند در دوران بزرگ‌سالی نیز به طور آزادانه غذا بخوردن مشکلات چاقی و سلامتی بروز خواهد داد. پس بهتر است برای توله سگ‌های خود وعده‌های غذایی مشخص تعیین کنید. در هر وعده  ۱۵-۲۰ دقیقه به حیوان فرصت دهید تا غذای خود را بخورد؛ اگر حیوان گرسنه باشد در این مدت غذایش را می‌خورد در غیر این صورت نخواهد خورد و شما باید غذا را از جلوی او بردارید تا در وعده دیگر دوباره غذا در اختیار او قرار دهید. تعیین دقیق تعداد وعده‌های غذایی حیوان نیز باید با در نظر گرفتن سن، نژاد، میزان فعالیت، وضعیت بدنی (چاق/لاغر) و وضعیت سلامت سگ انجام شود.

چه غذایی باید به حیوان خود بدهیم؟

باید به نوع غذایی که می‌خواهید به حیوان خود دهید بیشتر دقت کنید. سعی کنید غذاهایی که خودتان می‌خورید را به حیوان ندهید، زیرا ممکن است ترکیبات غذایی ما به گونه‌ای باشد که به سلامت حیوان آسیب برساند. به عنوان مثال همبرگر و بیکن برای سگ‌ها اصلاً مناسب نیستند چون در داخل آنها نمک و چربی وجود دارد که می‌تواند التهاب پانکراس و در برخی نژادها نفخ (شور بودن غذا باعث می‌شود حیوان آب زیادی بخورد و به دنبال آن نفخ ایجاد شود) ایجاد کند. بسیاری دیگر از مواد غذای مورد استفاده ما انسان‌ها برای سگ و دیگر حیوانات خانگی ضرر دارد که در مقاله‌ای جداگانه از پت پزشک به طور کامل منتشر خواهد شد.

امروزه غذاهای آماده مصرف برای حیوانات به فروانی یافت می‌شوند که به صورت خشک و یا تازه و نیمه خشک می‌باشند.

 • غذاهای نیمه خشک رطوبت و مواد نگه‌دارنده بالایی دارند.
 • غذاهای خشک به پاک سازی پلاک‌های دندانی کمک می‌کند، مغذی است و به راحتی قابل نگهداری و جابجایی است و کمتر دچار فساد می‌شود.
 • غذاهای تازه پروتئین بیشتر و مواد نگهدارنده کم‌تری دارند و رطوبت غذا باعث تأمین درصدی از آب بدن حیوان شده و بر فعالیت دستگاه ادراری مؤثر است. معمولاً این غذاها طعم دار می‌باشند و حیوان به این غذا بیشتر علاقه نشان می‌دهد.

غذایی که برای سگ خود انتخاب می‌کنید باید به گونه ای باشد که سلامت حیوان را تضمین کند. بسته به وضعیت حیوان (سن، نژاد، وضعیت بدنی، سلامت حیوان) رژیم غذایی حیوان نیز تغییر می‌کند. همان‌طور که گفتیم تغذیه صحیح مساوی با سلامت حیوان است. به یاد داشته باشید که حیوانات نیز همانند انسان به پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی و ویتامین‌ها نیاز دارد و با موادی با ارزش غذایی پایین مثل اسکلت مرغ، نان خشک تنها و …. تأمین نخواهد شد. حتماً از مشاوره با یک دامپزشک برای تغذیه سالم حیوان  دریغ نکنید. برای حیوانات خود ارزش قائل باشید و به‌تمامی نیازهای او به‌درستی پاسخ دهید تا سگ شما نیز از زندگی کردن در کنار شما لذت ببرد.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

3 دیدگاهها

 1. سلام و تشکر فراوان
  در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایتا هستید
  خسته نباشید.

 2. سلام
  یا اینکه اسم سایت مفهوم تخصصی داره ، اما توضیحات خیلی ناقص هستند …
  مثل مقدار وعده غذایی نسبت به سن توله در روز ، ( جدول یه چیز نسبی هست )
  لطفاً تخصصی تر بنویسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *