خانه / گربه / نگهداری گربه / نکاتی در مورد معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

نکاتی در مورد معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

بعدی قبلی

نحوه معرفی و آشنایی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

قبل از اینکه گربه خریداری شده را به خانه خودتان بیاورید دقت کنید که محیط خانه را برای حضور گربه آماده کرده باشید؛ چرا که گربه‌ها ذاتا حیوانات کنجکاوی هستند و ممکن است سراغ کابینت غذا، سطل آشغال و کنسروهای دور ریخته شده شما بروند.

معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

همچنین باید روی سیم و پریزهای برق را بپوشانید. مطمئن شوید که پنجره ها کاملا بسته باشند و دستگیره ها آن نیز سالم باشد که به طور اتفاقی باز نشود. درب ماشین لباس شویی خود را همیشه بسته نگه دارید. باکس دستشویی حیوان را در گوشه ای از خانه که دست و پا گیر نباشد قرار دهید. ظرف غذای حیوان را در مکان آرامی از خانه قرار دهید.

معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

خطراتی در خانه گربه شما را تهدید میکند. در خانه همه شما  یک سری از مواد از جمله شویندهها، ضدیخ، داروهای مسکن وجود دارد که اگر گربه شما به آن دسترسی داشته باشد و بخورد میتواند باعث مرگ حیوان شود. این موضوع در مورد برخی از گیاهان آپارتمانی و زینتی از جمله بنت قنسول و لیلیوم نیز صدق می کند. بند های پرده ها، سوزن و نوارهای لاستیکی نیز برای گربه هایی که بسیار فعال وکنجکاو هستند میتواند دردسرسازباشد و باید دور از دسترس حیوان باشند. قبل ازاینکه اجازه بدهید که گربه شما وارد حیاط منزل و یا بیرون از منزل برود باید به طور کامل با محیط خانه آشنا شود و عادت کند.

معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

در صورتی که میخواهید حیوان را در حیاط خود نگهداری کنید دقت کنید که حیاط را نیز همانند منزل از نظر مخاطرات ممکن از جمله وجود گیاهان سمی از جمله گیاه پیچک، خرزه، مواد سمی مثل آفت کش ها بررسی شود و مکان امنی برای حیوان فراهم شود. ابزار تیز و سنگین را از دسترس حیوان خارج نگهدارید.

معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

گربه بیشتر طول روز دوست دارند بخوابند و یا دراز بکشند و چرت بزنند. پس در خانه برای گربه خود مکان آرام، راحت و نرم فراهم کنید. گربه ها از جای گرم و نرم خیلی خوششان میآید بنابراین موقع خرید جای خواب گزینه ایی را انتخاب کنید که دیواره آن بلند، با کوسن یا بالشتی نرم در داخل آن باشد و قابل شستشو هم باشد. گربه‌های خیلی دوست دارن که در محیط گرمی چون روی پتو در کنار شما بخوابد.

معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

گربه‌ها حس بویایی بسیار قویی دارند و به همین دلیل هم اگر غذای آنها بوی ناخوشایند دهد آن را نمی‌خورند. پس دقت کنید که ظرف غذای حیوان را تمیز نگهدارید و روزانه بخصوص در فصول گرم بشویید. ظرف غذاهای مختلفی در بازار موجود است از ظروف پلاستیک گرفته تا ظروف فلزی و سرامیکی. درصورتی که ظروف پلاستیکی و فلزی می‌خرید دقت کنید که زیر آنها یک لایه لاستیک داشته باشد تا از سر خوردن ظرف هنگام خوردن غذا جلوگیری شود.

معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

برای دستشویی کردن حیوان از باکس‌های دستشویی استفاده کنید. باکس‌های دستشویی حیوان  به دو دسته اند. سر باز و سرپوشیده.

سعی کنید از اول در انتخاب باکس دستشویی دقت کنید چون در صورتی که حیوان به هر نوع عادت کند در صورت تغییر دچار استرس می‌شود. این باکس را در مکانی آرام به دور ظرف غذای حیوان قرار دهید. روزانه چندین مرتبه بستر حیوان را تمیز کنید تا باکس تمیز بماند و بو نگیرد.

معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

برای داخل باکس دستشویی گربه نیاز به بستر می باشد. انواع مخلفتی از بسترها در بازار برای باکس دستشویی گربه‌ها موجود می‌باشد. سعی کنید همیشه از همان بستری گربه شما از اول به آن عادت داشته استفاده کنید. بسترهایی که بعد از ادرار و مدفوع کردن کلوخه می‌شوند گزینه‌های خوبی هستند. با این وجود گاها آنچه از نظر ما ایده آل است از نظر گربه مورد قبول نیست؛ مثلا در مواردی که بستر معطر باشد گربه از دستشویی کردن روی آن امتناع خواهد کرد.

معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

برای گربه خود وسایل پیرایش حتما تهیه کنید. بیشتر گربه دوست دارند که موی بدنشان را با بورس یا شانه، شانه کنید. در حقیقت شانه کردن منظم موی گربه های نژاد مو بلند برای حفظ سلامت مو و جلوگیری از گره خوردگی بسیار مهم است. از ابزارهایی در برای پیرایش گربه بکار می رود می‌توان به شانه‌ها، انواع بورس‌ها و مسواک اشاره کرد. حتما گربه خود را از تولگی به شانه زدن عادت دهید.

معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

یکی دیگر از ابزارهای مهم در نگهداری گربه ناخن گیر است که برای گربه هایی که در خانه نگهداری می شوند ضروری است که ناخن ها کوتاه باشند تا از آسیب زدن به وسایل خانه جلوگیری شود.

برای این کار شما با در دست گرفتن پنجه دست و پاها و فشار سر هر انگشت میتوانید ناخن آن انگشت را مشاهد کنید. سپس می توانید بخش سفید رنگ ناخن کمی جلوتر از بخش صورتی ناخن را کوتاه کنید. دقت کنید که این کار را با حوصله انجام دهید و عجله نکنید. چرا که ممکن است با عجله کردن بخش صورتی ناخن را کوتاه کنید و ناخن حیوان خون ریزی و به دنبال آن عفونت کند.

معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

گربه‌ها ذاتا بستن قلاده به گردن را دوست ندارند، به همین دلیل هم شما به  کریرها برای جابجایی حیوان نیاز خواهید داشت. کریرها انواع مختلفی دارند؛ از پلاستیکی گرفته تا کریرهای فلزی و پارچه‌ای. دقت کنید که شما از این کریر عمدتا برای جایجایی حیوان تا کلینیک دامپزشکی استفاده خواهید کرد؛ بنابراین نباید گربه شما نسبت به کریر احساس بدی پیدا کند. پس سعی کنید محیط داخل کریر را برای حیوان راحت، نرم و گرم کنید که احساس راحتی کند.

معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

گربه‌ها عمدتا برای تعیین قلمره خود و تیز نگهداشتن ناخن هایشان دوست دارند اشیا را خراش دهند که این می‌تواند باعث آسیب وسایل شما بشود. برای جلوگیری از این مشکل، استفاده از اسکرچرها توصیه می‌شود که در مدل های مختلف در بازار موجود می باشد. برخی از اسکرچرها جای خواب و وسیله بازی هم دارند.

معرفی گربه تازه خریداری شده به محیط جدید

خیلی مهم است که گربه خود را از لحاظ جسمی و ذهنی فعال نگهدارید. به همین منظور اسباب بازی هایی که حیوان آن را تعقیب، جابجا و شکار و … کنند برای حیوان تهیه کنید . به یاد داشته باشید که بازی کردن با گربه رابطه بین شما و حیوان را قوی تر می کند. پس حتما از قبل برای بازی کردن با گربه خود زمانی در نظر بگیرید.

بعدی قبلی

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *