خانه / خزندگان / بیماری و درمان خزندگان / مشکلات شایع چشم و گوش در لاک‌پشت‌ها

مشکلات شایع چشم و گوش در لاک‌پشت‌ها

چشم لاک پشت ها

تنوع چشم و گوش در لاک‌پشت‌ها متناسب با تنوع خود لاک‌پشت‌هاست. چشم بعضی از لاک‌پشت‌ها گرد و بزرگ و رنگی و چشم بعضی دیگر، تیره و کشیده است.

چشم لاک‌پشت‌ها نه‌تنها امکان مشاهده اطراف را برای آن‌ها فراهم می‌آورد، بلکه دریچه‌ای برای باخبر شدن از سلامتی آن‌ها نیز هست.

جدا از لاک، چشم‌ها و گوش‌ها (اگرچه پیدا کردن‌شان در برخی گونه‌ها دشوار است) متداول‌ترین نواحی‌ای هستند که منجر به بیماری لاک‌پشت‌های خانگی می‌شوند. این دو عضو ممکن است دچار تورم، پف‌کردگی، خون‌ریزی، چسبندگی و خشکی و غیره شوند.

در ادامه‌ی این مطلب از پت پزشک، به مشکلات شایع چشم و گوش در لاک‌پشت‌های خانگی می‌پردازیم.

اگرچه تشخیص برخی از این مشکلات دشوار است، اما برخی از آن‌ها نیز به‌سادگی قابل رؤیت و تشخیص هستند. حواستان باشد که به مشکلات گوش و چشم فوراً رسیدگی کنید. به یاد داشته باشید که وجود مشکلات چشمی الزاما ناشی از خود چشم نیست و ممکن است نشانه ای از یک بیماری دیگر باشد.

مشکلات چشمی لاک پشت‌ها

مشکلات چشمی لاک پشت

پف‌کردگی، تورم یا بسته شدن چشم‌ها در لاک‌پشت‌ها  شایع است و باید با نحوه‌ی برخورد با این موارد آشنایی داشته باشید.

اولین گام این است که بفهمید که چه چیزی باعث مشکل در چشم‌ها شده‌است.

اگر یکی از چشم‌های لاک‌پشت مشکل دارد، احتمالاً به دلیل آسیب‌دیدگی است، حال یا خودش به آن ضربه زده و ناخن کشیده، یا لاک‌پشت دیگری این کار را کرده یا شاید هم توسط چیزی در محل زندگی‌اش اتفاق افتاده (گوشه آکواریوم یا محل نگه‌داری، چوب، شاخه و غیره) است. اما اگر هر دو چشم درگیر شده‌اند، باید دقیق‌تر بررسی کنید و احتمالاً مشکل داخلی وجود دارد.

یکی از شایع‌ترین دلایل توروم، پف‌کردگی، قرمزی و بسته شدن چشم‌ها در لاک‌پشت‌ها، کیفیت پایین آب است. در برخی گونه‌ها، غلظت بالای کلر باعث بروز واکنش‌های نامطلوبی می‌شود.

در صورت بروز این مشکل، معمولاً لاک‌پشت چشمش را بسته نگه می‌دارد، آن‌ها را می‌مالد یا سرش را می‌کشد و تکان می‌دهد. این مشکل معمولاً پس از چند ساعت خودبه‌خود برطرف می‌شود. اگر متوجه شدید که لاک‌پشت‌تان به کلر واکنش نامطلوب نشان می‌دهد، قبل از گذاشتن لاک‌پشت در آب کلر آن را کم کنید و یا پس از ۲۴ ساعت لاک‌پشت را داخل آب بگذارید.

اگر لاک‌پشت به کیفیت آب واکنش منفی نشان می‌دهد، ابتدا باید فیلتراسیون را بررسی کنید. فیلتر ممکن است مسدود شده باشد یا برای فضای مدنظر شما جواب‌گو نباشد که در این صورت بهتر است از یک فیلتر بزرگ‌تر و بهتر جهت بهبود کیفیت آب استفاده کنید. تعویض مکرر آب به نفع لاک‌پشت است و به خودتان نیز کمک می‌کند تا متوجه شوید مشکل از کیفیت آب است یا خیر.

کمبود ویتامین آ یکی دیگر از مشکلات شایع در لاک‌پشت‌هاست. اگر رژیم غذایی متنوعی که سرشار از ویتامین ها باشد در اختیار لاک پشت شما نباشد یا مکمل غذایی مصرف نکند، شاید مشکل لاک‌پشت‌تان ناشی از کمبود ویتامین باشد.

اگر لاک‌پشت مشکل عفونت چشم پیدا کرده باشد باید سریعاً اقدام کنید. توجه داشته باشید که تمام عفونت‌های چشم لزوماً ناشی از مشکل چشمی نیست. شاید جای دیگری از بدن عفونت دارد و این عفونت خودش را با تورم چشم‌ها نشان داده‌است.

خراشیدگی چشم

اگر مشکل خراشیده شدن چشم توسط لاک‌پشت دیگری است، چندان کاری از دست شما جهت جلوگیری از رخداد مجدد این موضوع برنمی‌آید. برای درمان این مشکل، بهترین کار استفاده از آنتی بیوتیک چشمی انسانی، ۲ بار در روز است. حواس‌تان باشد که دارو حاوی هیچ‌گونه استروئیدی نباشد. اگر از این بابت مطمئن نیستید هنگام خرید با داروساز مشورت کنید. به مدت ۳۰ دقیقه پس از استفاده از دارو لاک‌پشت را خشک نگه دارید و سپس آن را به آکواریومی جدا که آب تمیز دارد انتقال دهید. آب تمیز برای جلوگیری از دیگر مشکلات چشمی بسیار اهمیت دارد. اگر پس از مدتی چشم بهتر نشد، یا مشکل فرعی‌ای وجود داشته یا تشخیص اولیه‌تان مبنی بر این‌که خراش کار لاک‌پشت دیگری بوده، اشتباه بوده است؛ بهتر است که با دامپزشک متخصص مشورت کرده و داروهای لازم را دریافت کنید.

کمبود ویتامین آ(Vitamin A Deficiency)

اگرچه ممکن است هرآنچه لاک‌پشت در طبیعت می‌خورد را به‌عنوان غذا به او بدهید، اما همچنان ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد. همانند حیوانات دیگر، بعضی لاک‌پشت ها هم هستند که مشکلاتی پیدا می‌کنند و گاهی لازم است که میزان مصرف ویتامین آی او را (از طریق تغییر رژیم غذایی یا مکمل) افزایش دهید. اگر اوضاع لاک‌پشت خوب نیست، لازم است او را برای تزریق نزد دامپزشک ببرید. اگر اینطور است، لاک‌پشت احتمالاً از کمبود دیگر ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز رنج می‌برد و نیازمند اصلاح جدی رژیم غذایی است. استفاده از قطره‌های ویتامین آ توصیه نمی‌شود، چرا که دوز بالای ویتامین آ می‌تواند برای لاک‌پشت‌تان سمی و کشنده باشد.

عفونت‌های چشمی

اگر لاک‌پشت‌تان مشکل چشمی پیدا کرده و از مناسب بودن رژیم غذایی او مطمئن هستید و توسط لاک‌پشت دیگری نیز زخمی نشده است، به‌احتمال زیاد عفونت باکتریایی پیدا کرده است؛ یا خود چشم یا قسمتی از بدن که علائمش را در چشم نشان داده‌است. به‌ هرجهت فوراً در جست‌وجوی یک دامپزشک واجد صلاحیت باشید. دامپزشک به احتمال زیاد آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند، اما حواس‌تان باشد که لاک‌پشت را در آکواریومی با آب تمیز نگه‌داری کنید و بد نیست که داروهای چشمی نیز استفاده کنید. بازهم حواس‌تان باشد که داروی چشم حاوی استروئید نباشد.

چشم‌های خونی

اگر در کره‌ی چشم لاک‌پشت خون مشاهده کرده‌اید، چندان کاری از دست‌تان برنمی‌آید بجز اینکه در تمیز نگه‌داشتن چشم به لاک‌پشت کمک کنید. استفاده از داروی چشم خوب است اما صرفاً مانع از عفونت باکتریایی آن می‌شود. اکثر اوقات این مشکل ‌خودبخود برطرف می‌شود. برای اطمینان خاطر می‌توانید به دامپزشک هم مراجعه کنید.

مشکلات گوش لاک پشت‌ها

مشکلات گوش لاک پشت

ایجاد شدن توده در هر طرف از سر لاک‌پشت – اغلب دو طرف – نشانه‌ی آبسه‌ی گوش است. بروز این مشکل بدان معنا نیست که شما کاری را اشتباه انجام می دهید یا محل زندگی لاک‌پشت مشکلی دارد. درست مانند انسان‌ها، گاهی باکتری‌ها وارد بدن لاک‌پشت‌ها هم می‌شوند و گاهی برای اجتناب از این موضوع کاری از دست کسی برنمی‌آید. حس نکنید کار اشتباهی انجام داده‌اید، چون احتمالاً این طور نیست … فقط مراقبت‌های لازم را به عمل بیاورید.

برای درمان آبسه‌ی گوش باید چند باری به دامپزشک مراجعه کنید، هرچند بعضی‌ها از پس این کار در خانه هم برمی‌آیند. دلیل معمول آبسه‌ی گوش در لاک‌پشت‌های آبی، کیفیت آب و در لاک‌پشت‌های خشکی شرایط رطوبت و دما است. داروهای خوراکی و سیستمیک اغلب در درمان این عفونت بی‌فایده هستند و نیاز به شکاف ناحیه‌ی عفونت‌کرده است. با اینکه انجام این کار در منزل امکان‌پذیر است، اما به دلیل وجود درد توصیه می شود که این کار را با بیهوشی و به دست دامپزشک انجام دهید.

اکثر مواقع، دامپزشک حیوان را بیهوش می‌کند و در امتداد توده برشی ایجاد می‌کند. پس از آن عفونت را تخلیه کرده و محل را شستشو می‌دهد.

اگر عفونت سخت و جامد شده باشد، دامپزشک ابتدا قسمت‌های جامد را به همراه مایعات تجمع کرده برداشته و تخلیه می‌کند و بعد محل را با محلول پاک‌کننده شستشو می‌دهد.

بعد از عمل به بخیه احتیاجی نیست و لاک‌پشت را باید در چند روز آینده جدا و در ظرفی خشک نگه داشت و تنها روزانه یک الی دو ساعت به او اجازه‌ی شنا در آب تمیز را داد. پس از چند روز اوضاع به حالت عادی برمی‌گردد و می‌توان لاک‌پشت را به محل نگه‌داری همیشگی خود بازگرداند.

درباره علی اکبر مقنی

بیش از ده سال تجربه نگهداری و پرورش انواع خزندگان و جوندگان خانگی و علاقه مند به حیوانات Exotic عضو نویسندگان پت پزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *