خانه / پرسش و پاسخ / مشکل تنگی نفس در گوساله یک ماه

مشکل تنگی نفس در گوساله یک ماه

من یک گوساله یک ماه به وزن چهل کیلوگرم دارم که دچار تنگی نفس است و به گفته دامپزشک نزدیک به ما بدنش عفونت کرده با توجه به این‌که سه دفعه به دامپزشک مراجعه کردیم و تزریقات پنی‌سیلین دگزامتازون و تزریقات ضدالتهاب استفاده کردیم که هر بار به مدت ۵ روز بوده هنوز گوساله خوب نشده.

زانو گوساله عفونت کرده و نمی‌تواند یکی از دست‌های خود را زمین بگزارد. خواهش می‌کنم اگر می‌توانید. کمک کنید و داروهای جدید و بهتری اگر می‌شناسید معرفی کنید.

این شماره آگه می‌توانید تلگرام جواب سؤالم را بدید. چون ایمیلم مسدود شده. خواهش می‌کنم.

با تشکر

تنگی نفس گوساله

گوساله شما دچار عفونت مایکوپلاسمایی شده است و با درمان‌های انجام شده بهبودی حاصل نمی‌شود. بهترین دارو تولترامایسین یا دراکسین هست.

آب به میزان فراوان در اختیار حیوان قرار دهید. تولترامیسین به میزان ۲.۵ سی‌سی به ازای هر کیلوگرم وزن بدن حیوان (یعنی ۱۰ سی‌سی برای ۴۰ کیلو) زیر پوست و یا داخل عضله به صورت تک دوز تزریق شود. توجه داشته باشید که این بیماری مسری است و باید گوساله بیمار را جدا نگهداری و درمان کنید. همچنین محل نگهداری حیوان نیز باید تمیز ضدعفونی شود. حتماً ظروف شیرخواری و آب‌خوری تمیز و ضدعفونی شود.

احتمالاً در اثر خوراندن شیر غیر پاستوریزه به حیوان و یا در اثر عفونت ناف و آلودگی‌های محیطی دچار بیماری شده است. حتماً نکات گفته شده در مورد ضدعفونی کردن را رعایت فرمایید و تزریق تولترامایسین را انجام دهید. لازم به ذکر است که احتمال بهبودی ۷۰ درصد است. وامید است با رعایت نکات بهبودی حاصل شود.

با تشکر از همراهی شما

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *