خانه / جوندگان / نگهداری جوندگان / محیط زندگی و بستر مناسب برای همسترها

محیط زندگی و بستر مناسب برای همسترها

همسترها حیوانات خانگی محبوبی هستند اما بسیار باید هوای آن‌ها را داشت تا به بیماری‌های جدی (زودتر از موعود) مبتلا نشوند. در این مطلب از پت پزشک به شرایط ایده‌آل برای نگهداری همستر می‌پردازیم.

قفس

قفس همستر
قفس همستر ها باید حداقل ۱۰۳×۱۰۳ سانتی‌متر مربع و با ۱۵ سانتی‌متر ارتفاع باشد. بهترین قفس‌ها کفه‌ای محکم و یکدست دارند بنابراین از قفسی که کف آن سیمی و فلزی مشبک است استفاده نکنید چون به پای همستر آسیب می‌رساند. به‌طور کلی سه نوع قفس وجود دارد: سیمی مشبک یا توری، شیشه‌ای و پلاستیکی
• مزیت قفس‌های سیمی یا توری این است که به همستر اجازه می‌دهند از آن‌ها بالا برود و ورزش کند. فاصله‌ی میله‌های افقی باید ۱.۲۷ تا ۲ سانتی‌متر باشد. کف قفس‌های فلزی ایده‌آل به‌آسانی برای تمیز کردن جدا می‌شود.
• قفس‌های شیشه‌ای یا آکواریومی این مزیت را دارند که به آسانی تمیز می‌شوند اما تهویه‌ی ضعیفی دارند و به‌خودی‌خود امکانی برای ورزش و بازی همستر فراهم نمی‌آورند.
• قفس‌های پلاستیکی همراه با تونل و اسباب‌بازی عرضه می‌شوند اما نسبت به دو نوع قفس دیگر تمیز کردن‌شان بسیار سخت است. به‌علاوه، تهویه کمتر از حالت مطلوب است.

بستر

بستر همستر
همستر ها دوست دارند قایم شوند و زمین را بکنند، بنابراین باید بستر عمیقی برایشان فراهم کنید. ازجمله گزینه‌های خوب به‌عنوان بستر می‌توان به پلت های کاغذی و خرده چوب (چوب سرو نباشد) اشاره کرد. بستر را باید به طور هفتگی عوض کرد. اکثر همسترها از یک گوشه از قفس به‌عنوان توالت استفاده می‌کنند، بنابراین این قسمت را باید بیشتر تمیز کنید یا می‌توانید ظرف کوچکی که لبه نداشته باشد برای ادرار او در همان‌جا قرار دهید.

دما

همسترها با بررسی شرایط به خواب زمستانی می‌روند، یعنی اگر دما کمتر از ۱۵.۵ درجه سانتی‌گراد شود فعالیت‌شان کمتر می‌شود و اگر دما بازهم پایین بیاید، همستر خود را جمع می‌کند، تنفسش آهسته می‌شود و به خوابی عمیق فرومی‌رود و کمتر تحرکی از خود نشان می‌دهد؛ به‌جز تکان گاه‌به‌گاه سبیل‌هایش. ممکن است به اشتباه فکر کنید که همستر مرده است اما این‌طور نیست. باید بسیار مراقب بیدار کردن همسترها از خواب زمستانی باشید چراکه خواب زمستانی با تغییرات فیزیولوژیک همراه است. بنابراین سعی نکنید با بالا بردن زیاد دما او را بیدار کنید. درعوض دما را هر ۶ تا ۸ ساعت کم‌کم بالا بیاورید و حواس‌تان باشد که همستر ها ممکن است به دلیل دمای خیلی بالا استرس پیدا کنند بنابراین در ماه‌های تابستانی هم حیوان را در قسمت‌های خنک خانه نگهداری کنید.

مواد لانه‌سازی

همسترها دوست دارند در قفس‌شان لانه‌ای هم داشته باشند تا در طی روز بدون مزاحمت بخوابند. برای لانه‌سازی او دستمال کاغذی، کاغذ یا مواد نرم این‌چنینی فراهم آورید. لانه‌ی او باید هر ۴ تا ۶ هفته یکبار تمیز شود؛، زودتر تمیز کردن به همستر استرس وارد می‌کند. از آنجا که ممکن است در لانه‌اش غذا پنهان کند باید بطور منظم لانه‌اش را بررسی کنید و اگر غذایی ذخیره کرده (مخصوصاً غذای غیر خشک) از آن‌جا بردارید.

اسباب‌بازی و ورزش

چرخ و فلک همستر
همسترها عاشق جویدن و سوراخ کردن زمین هستند. بنابراین باید اسباب‌بازی‌هایی که این امکان را برایشان فراهم می‌آورند تهیه کنید. می‌توانید از تکه‌های چوب استفاده کنید (البته تمیز باشند و به حیوان آسیب نرسانند)؛ یا این‌که برایشان در چوب سوراخ ایجاد کرده و تونل درست کنید. همسترها همین‌طور دوست دارند لوله دستمال کاغذی را بجوند. می‌توانید از جعبه‌های بزرگ‌تر مقوایی هم استفاده کنید، اما آن‌ها را معمولاً زود می‌جوند و باید جایگزین کنید. به‌علاوه، می‌توانید خوراکی‌ها یا وسایل جویدنی را از پت‌شاپ‌ها نیز تهیه کنید.
همسترها از چرخ و فلک هم خوششان می‌آید و باید گردونه‌ای متناسب با حجم و اندازه همستر انتخاب کنید. اگر گردونه خیلی سروصدا می‌کند کمی روغن به آن بزنید چراکه همسترها شب بیدارند و بیشتر شب‌ها بازی می‌کنند و ممکن است نگذارند بخوابید. لوله‌های پی‌وی‌سی یا تونل‌ها و اسباب‌بازی‌های جانبی مخصوص همستر که از فروشگاه‌های مخصوص می‌توانید تهیه کنید هم وسایل مناسبی برای سرگرم کردن و ورزش دادن همسترها هستند.

درباره نهال سهیلی فر

مترجم، مسلط به زبان انگلیسی، فرانسه و اسپانیایی هستم. علاقه من به حیوانات از زمانی شروع شد که با خوش شانسی توانستم از چند تا همستر مثل خانواده خودم نگهداری کنم و فهمیدم که حیوانات را بسیار دوست دارم. من سعی دارم با ترجمه مطالب آموزشی در مراقبت و ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات سهیم باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *