خانه / گربه / نگهداری گربه / لوازم ضروری برای نگهداری گربه در منزل

لوازم ضروری برای نگهداری گربه در منزل

قبل از اینکه گربه‌ای که انتخاب کرده‌اید را به منزل خود بیاورید باید لوازم مورد نیاز نگهداری گربه را فراهم کنید تا گربه شما در راحتی و آرامش در کنار شما زندگی کند. در این مطلب از پت پزشک با مهم ترین لوازم نگهداری گربه آشنا خواهید شد.

 • محل استراحت گربه: گربه‌ها همیشه خودشان به دنبال جای گرم و نرمی برای دراز کشیدن و خمیازه کشیدن در منزل هستند و بر روی دسته مبل و یا بالشت و حتی به تخت خواب شما علاقه نشانه می‌دهند. برای اینکه گربه شما آزادانهو به‌دلخواه خود هرجایی از خانه دراز نکشـد و استـراحت نکند شمـا می‌توانید مکانی برای او تعبیه کنید. در بازار تشـک‌های خواب، گهواره و … در تنوع زیادی وجود دارد. شما باید در انتخاب تشک برای گربه دقت کنید که هم قابل شستشو و زیبا و هم نرم و راحت باشد.
  محل استراحت گربه در منزل
 • ظرف غذا و آب گربه: شما باید طرف جداگانه‌ای برای آب و غذا در نظر بگیرید و اگر تعداد گربه‌ها زیاد است باید هرکدام  از گربه ها ظرف آب و غذای جداگانه‌ای داشته باشند. جنس ظروف می‌تواند پلاستیکی و یا فلزی باشد و باید کف پهنی داشته باشد. ظرفی خریـداری کنید که ارتفاع دیـواره‌های طرف کـم باشد، زیـرا گربه‌ها دوست نـدارد به هنگـام غـذا و آب خوردن سبیـل‌هایشـان به غذا و یا آب برخورد کند. اگر بیشتـر اوقات در خارج منزل هستیــد بهتر است از غذا دهنـده‌های خودکار استفاده کنید. این دستگاه‌ها در زمان مشخص دربشان به‌طور خودکار بازشده و مقدار مشخصی از غذا در اختیـار گربه قرار می‌دهند.نگهداری گربه در منزل ظرف غذا
  جعبه حمل گربـه‌ها: از این وسیلـه برای حمـل گربه در هنگـام مسـافرت و یا مراجـعه به کلینیـک‌های دامپزشکی و … استفاده می‌شود. اگر گربه شما به بوی جعبه خود عادت کند کمتر دچار استرس خواهد شد. قبل از اینکه حیوان خود را بیرون ببرید اجازه دهید تا گربه شما چندین بار به داخل جعبه برود و بیرون بیاید تا متوجه شود که این جعبه نیز بخشی از محل زندگی اوست. این جعبه ها از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شونـد که شامل سبدی، پلاستیـک سخت، فلزی و پارچه‌ای می‌باشند. اکثر گربه ها محدودیت را دوست ندارند به همین دلیل نیز باید از جعبه‌هایی که ورودی آن از نرده‌های مشبـک پهن ساختـه شده است استفاده کنیم تا گربه بتواند بیـرون از جعبه و شما را ببیند. سایز جعبه حمـل نیز بسـیار مهم است و باید در اندازه‌ای باشـد که گربه به‌راحتی بتواند در داخـل آن بچرخد. کف جعبـه حمل گربـه را با پتـوهای مورد استفاده برای گربه بپوشانید تا سطحی نرم برای حیوان فراهم شود.
  جعبه مخصوص حمل و نقل گربه خانگی
 • وسایل بازی: از دیگر لوازم ضروری برای نگهداری گربه در منزل می‌توان به اسباب بازی مخصوص حیوانات خانگی اشاره کرد. درست است که وسایل بازی جزو وسـایل ضرروی محسـوب نمـی‌شود ولی برای سرگـرم نگه‌داشتن گربه در داخـل منزل بسیـار مناسب‌انـد. گربه‌ها ذاتـاً دوست دارند که بازی کننـد؛ البتـه برخی از نژادها که روحیه آرامی دارند بعد از چنـد دقیقه بازی کردن خسته می‌شوند.
  نمونه اسباب بازی گربه
 • ظرف مدفوع و ادرار کردن گربه:  دو نوع ظرف برای مدفوع کردن گربه وجود دارد؛ سر باز و سرپوشیده. اگر گربه شما به ظرف‌های سر باز عادت کند، نمی‌توانید او را به ظرف‌های سر بسته ببرید، زیرا حیوان دچار استرس می‌شود. برعکس این نیز صـادق است. ظرف مدفـوع و ادرار حیـوان را در گوشه‌ای آرام، دور از ظـرف غـذا و آب گربه قرار دهید. روزانه بستـر حیوان را تمیز کنید.محل مدفوع و ادرار گربه در خانه
 • انواع بستـر و یا خاک مورداستفـاده برای ظـرف مدفـوع و ادرار: انواع مختلفی از بسترهـا در بازار وجود دارد. بهتر است از بستری که گربه در آن راحت تر می‌باشد استفاده کنید. بسترهـایی که رطوبت را جـذب کرده و در هنگـام ادرار و مدفوع کردن توده‌ای می‌شوند برای نظافت کردن راحت تر می‌باشند. با این حال گاهی چیزهایی که به نظر ما راحت تر و بهتر است ممکن است برای گربه خوشایند نباشد. به‌عنوان مثال گربه دوست ندارد در بسترهای بودار مدفوع و ادرار کنند.
  خاک مخصوص مدفوع گربه در منزل
 • وسایل پیرایش گربه: بیشتر گربه ها از شانه زدن موهایشان لذت می‌برند. به‌طورکلی شانه کردن منظم برای گربه‌های مو بلند بسیار حیاتی و مهم است، زیرا از در هم تنیدگی موها جلوگیری می‌کند. مهم‌ترین وسیله‌های نظافت گربه شامل شانه، بورس نرم و مسواک و ناخن‌گیر می‌باشد. گربه خود را به گرفتن ناخن و مسواک زدن عادت دهید. برای کوتاه کردن ناخن کافی است به‌آرامی پنجه گربه را فشـار دهید تا ناخـن‌های در معرض دیـد قرار گیرند. سپس با استفـاده از ناخن‌گیر مخصـوص گربـه، بخـش سفید نـوک ناخن را کوتـاه کنید. مراقب باشد که بیـش‌ازاندازه ناخن‌ها را کوتاه نکنید چراکه باعـث خون‌ریزی و عفونت ناخن خواهـد شد.
  انواع وسایل پیرایش گربه خانگی
 • وسیله خراش دادن یا اسکرچر گربه (cat scratcher): این وسیله به گربه اجازه میدهد که عـلاوه برتعیین محـدوده خود، ناخن‌های خود را تیز نگه‌دارند و از خراش دادن بی‌رویه وسایل منزل نیز جلوگیری می‌کند. برخی از اسکرچرها علاوه بر استفاده برای خراش دادن، جایی برای خوابیدن و وصل کردن وسیله بازی حیوان نیز دارند.
  نگهداری از گربه در منزل scratcher

 

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

5 دیدگاهها

 1. سلام ببخشید گربه ها لازم دارند که با صاحب خود بازی کنند
  از شما تشکر می کنم که زحمت کشیدین و لوازم مربوط به نگه داری گربه رو به اشتراک گذاشتین

  • من می‌خوام گربه پرشین بخرم اما کمی قیمتش بالاس ارزان تر هم وجود دارد چون باید لوازم گربه راهم بخرم میگم

   • در سایت های واگذاری رایگان حیوانات جست و جو کنید و حیوانات که نیاز به سرپرست دارند را به سرپرستی بگیرید مثل سایت رابینسه

 2. سلام من می‌خوام گربه پرشین بخرم اما کمی قیمتش بالاس قیمت پایین تری وجود ندارد؟
  چون باید این همه وسایل را بخرم میگویم

 3. پست مفیدی بود ممنون
  من میخوام یه نژاد تپل و بامزه مو کوتاه و اروم بخرم و اولین بارمه که میخوام گربه نگه دارم
  مثلا نژاد پرشین ولی قیمتش یکم بالاس میشه راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *