خانه / گربه / نگهداری گربه / فواید پیرایش و شانه کردن منظم موی گربه

فواید پیرایش و شانه کردن منظم موی گربه

شما با پیراستن و شانه کردن مرتب گربه خود علاوه بر مرتب و آراسته شدن موی حیوان، می‌توانید از انس گرفتن با گربه خود لذت ببرید. پوشش مویی تمیز نشان بر سلامتی و راحتی حیوان دارد. گربه‌ها بیشتر طول روز را به مرتب کردن موهای بدن خود می‌گذرانند، پنجه خود را خیس می‌کند و صورت خود را تمیز می‌کند، بین انگشتان خود را پاک می‌کند و کمر خود می‌چرخاند و پشت خود و ناحیه مقعد را نیز مرتب و تمیز می‌کند.

سطح زبان گربه با تعداد زیادی خار پوشیده شده است که مثل شانه عمل می‌کنند و پوسته‌ها و موهای ریخته را جمع می‌کند تا به هم گره نخورند. در حقیقت گربه‌ها به‌طور منظم و روزانه خود را پیرایش می‌کند و نیاز نیست که به‌صورت روزانه توسط شما پیرایش و شانه شوند.

شانه کردن موی گربه

یکی از عللی که گربه نیاز به پیرایش و شانه کردن دارند این است که رابطه بین شما و گربه عمیق‌تر می‌شود. بیشتر گربه از اینکه توسط صاحب خود شانه شوند بسیار لذت می‌برند. شما علاوه بر مرتب کردن موی گربه می‌توانید بدن حیوان خود را بررسی کنید تا از عدم وجود خراش، زخم، مو ریختگی‌های نقطه‌ای و التهاب و … مطمئن شوید.

یکی دیگر از فواید شانه کردن مرتب گربه این است که میزان مویی که ممکن است توسط گربه به هنگام لیس زدن خود بلعیده شود کاهش می‌یابد. به‌طور طبیعی موهای بلعیده شده در معده به صورت توپ‌های مویی کوچکی درآمده که گربه به راحتی آن را از معده و از دهان خارج می‌کند. گاها توپ‌های مویی بزرگ‌تری ایجاد می‌شوند که سلامت حیوان را به خطر انداخته و باعث خفگی و یا تجمع در روده و گرفتگی در مسیر گوارشی می‌شوند.

در سنین بالا گربه‌ها کمتر به پیراستن خود علاقه نشان می‌دهند و شانه زدن آرام موی بدنشان می‌تواند به حفظ تمیزی آنها کمک کند. بی‌میلی ناگهانی گربه به پیرایش و شانه زدن حاکی از این است که حیوان در وضعیت سلامتی خوبی نیست و نیاز به معاینه یک دامپزشک دارد.

انواع پوشش مویی در گربه

در گربه‌های مو بلند مثل گربه‌های پرشین، پوشش مویی زیری ضخیم است. این پوشش نه تنها آشغال‌های موجود در خانه و یا باغچه را جمع می‌کند بلکه به گره خوردگی و در هم تنیدگی نیز مستعد می‌باشند که با لیسیدن نیز جدا نمی‌شوند. این گره خوردگی‌ها می‌توانند به‌راحتی به کلافه‌های غیرقابل نفوذ بخصوص در مناطقی از بدن مانند زیر بغل گربه که اصطکاک زیاد است درآیند. ریزش مو در گربه‌های مو بلند بیشتر دیده می‌شود که با شانه کردن مرتب می‌توان از آن جلوگیری کرد.

حتی گربه‌های مو بلندی که در پیرایش خود بسیار دقیق‌اند نیز نمی‌توانند از عهده مرتب و تمیز نگه داشتن موهای خود برآیند و نیاز به پیرایش  شانه زدن توسط صاحبشان دارند. گربه‌های مو بلند نسبت به گربه‌های مو کوتاه بیشتر مستعد ایجاد توپ مویی هستند. گربه‌هایی با موی نیمه بلند که شامل Maine Coons و Balinese  می‌باشند، پوشش مویی خارجی ابریشمی و پوشش مویی زیری کمی دارند و به همین دلیل خیلی کم دچار گره خوردگی و یا کلافه شدن مو می‌شوند. این گربه‌ها به پیرایش و شانه کردن هفته‌ای نیاز دارند.

برخی از گربه‌ها مانند نژاد Cornish Rex پوشش مویی موج‌دار و یا مجعد و در تعداد کمی از نژادها فرهای درشت در موی خود دارند. این نوع پوشش مویی ریزش زیادی ندارد و نگهداری آنها برخلاف تصور سخت نیست. پیرایش و شانه کردن بیش از اندازه این نوع پوشش مویی باعث از بین بردن ظاهر موج دار پوشش می‌شود و به همین دلیل نیز به حمام کردن حیوان به جای شانه زدن آن توصیه می‌شود.

گربه‌های مو کوتاه پوشش مویی خارجی براق و نرم که زیر این پوشش لایه‌ای پوشش خیلی ضخمیم وجود دارد. اگرچه پوشش مویی زیری به خصوص در آب و هوای گرم به‌شدت ریزش دارد ولی نگهداری و مراقبت از این نوع پوشش آسان است. پیرایش و شانه کردن به صورت یک‌بار در هفته برای مرتب و تمیز ماندن این پوشش کافی است.

گربه‌های بدون مو مثل Sphynx کاملاً بدون مو نیستند و پرزهای نازکی بر روی بدنشان دیده می‌شود. این پرزها برای جذب چربی پوست کافی نمی‌باشند و به همین دلیل نیاز به شستشوی منظم برای جلوگیری از تجمع چربی دارند.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *