خانه / جوندگان / نگهداری جوندگان / بررسی شرایط نگهداری قبل از خرید خرگوش

بررسی شرایط نگهداری قبل از خرید خرگوش

باوجود اینکه شما می‌توانید هر نژاد خرگوشی را برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی انتخاب کنید، باید به دو مورد اندازه و میزان مراقبتی که این حیوان نیاز دارد قبل از خرید خرگوش توجه کنید. خرگوش‌های بزرگ ممکن است خون گرم و آرام باشند ولی به فضای بیشتری برای نگهداری و بازی و تغذیه بیشتری نیاز دارند. رسیدگی  و مراقبت از خرگوش‌های خیلی بزرگ نیز بسیار سخت است و این نژادها بسیار مستعد مشکلاتی می‌باشند. نژادهایی با پوشش پشمی نیاز به نظافت روزانه دارند. برخی از نژادهای کوچک نیز نسبت به خرگوش‌های کمی بزرگ‌تر و مقاوم‌تر مثل خرگوش داچ و مینی لوپ، با بچه‌ها رابطه خوبی دارند.

نگهداری خرید خرگوش

مورد دیگری که در مورد خرگوش‌ها باید به آن توجه کنید سن خرگوش می‌باشد. برای کسی که اولین بار می‌خواهد یک خرگوش داشته باشد، بهتر است خرگوش بالغ بین ۱ تا ۳ ساله اخته شده انتخاب کند. خرگوش‌های پیر راحت‌تر به تعالیم خانگی عادت کرده و کمتر خرابکاری می‌کند. برخی از نژادهایی از خرگوش که به مراقبت کمتری نیاز دارند و بالغ آنها وزنی کمتر از ۳ کیلوگرم دارند شامل: مینی رکس، مینی ساتین، کوتوله هلندی و لهستانی می‌باشند.

بعدازاینکه نژاد مورد نظر خود را انتخاب کردید باید شرایط نگهداری اولیه برای آن خرگوش را فراهم کنید. در این مطلب و مقالات آینده از پت پزشک به‌مرور چگونگی مراقبت و نگهداری از این حیوان به عنوان حیوان خانگی می‌پردازیم.

در وهله اول مکان مناسب و امنی را در خانه به خرگوش اختصاص دهید.گزینه‌های مختلفی برای چگونگی نگهداری خرگوش در خانه وجود دارد. شما می‌توانید خرگوش خود را در بخشی از فضایی آزاد اتاق که توسط حصاری محصور شده است و خرگوش نتواند از آن فرار کند نگهداری کنید و یا اینکه از قفس‌های مربوط به نگهداری خرگوش استفاده کنید. خرگوش باید در فضای نسبتاً بزرگی نگهداری شود تا بتواند به‌راحتی در داخل آن فضا حرکت کند و بجهد. به یاد داشته باشید که خرگوش به مدت حداقل یک ساعت نیاز به ورزش دارد که در  این مدت باید از قفس و محل نگهداری بیرون باشد. قفس و محل نگهداری خرگوش خود را درجایی که خودتان بیشتر اوقات هستید بگذارید تا احساس تنهایی نکند.

از آنجایی که خرگوش به‌طور مداوم در حال تکاپو و حرکت به این‌ور و آن ور است، باید محل زندگی او را به‌طور کامل محصور کنید که نتواند از آن منطقه و یا محفظه بیرون آید و به وسایل شما و حتی خودش آسیب بزند. باید تمامی سیم‌های خانه را با پوشش پلاستیکی و یا لوله‌های انعطاف‌پذیر بپوشانید و یا سیم‌ها را ۱- ۱٫۵ متر بالاتر از دسترسی خرگوش نصب کنید. اگر نمی‌خواهید قرنیزهای منزلتان را بجود، آنها را با پوشش پلاستیکی بپوشانید. شما باید هر آنچه که توسط خرگوش قابل جویدن می‌باشد(کتاب، گل، تشک و …) از دسترس او خارج کنید.

مواد موردنیاز برای تغذیه خرگوش

برای خرگوش خود یونجه و یا علف تازه تهیه کنید. خرگوش‌ها علف می‌خورند و بخش عمده جیره غذایی آنها باید علوفه تازه باشد. علوفه تازه همیشه باید در دسترس خرگوش باشد. به بچه خرگوش باید یونجه آلفا آلفا و به خرگوش‌های بالغ یونجه تیموتی، یونجه سبز و علف جو دو سر بدهید. ظرف مورداستفاده برای علوفه بهتر است بزرگ باشد تا مقدار زیادی علوفه تمیز و خشک در دسترس حیوان باشد.

سبزیجات تازه، پلت های غنی از فیبر و آب تمیز و شیرین برای خرگوش خود تهیه کنید. در کنار علوفه سبزیجات تازه و پلت های غنی از فیبر ( برای خرگوش‌های بالغ با مقدار محدود) و آب در اختیار خرگوش خود قرار دهید.

ظرفی برای مدفوع حیوان تهیه کنید. خرگوش‌ها به‌طور طبیعی عادت دارند که در یک مکان هم ادرار می‌کنند و هم مدفوع و کافی است از یک ظرف مدفوع متوسط گربه و یا از یک ظرف نگهداری حبوبات کم‌عمق به این منظور استفاده کنید. کف ظرف مدفوع حیوان را با لایه‌ای از روزنامه پلت شده بپوشانید. از خاک رس و یا گل و یا خرده چوب برای بستر خرگوش استفاده نکنید. روی بستر را با لایه‌ای از علوفه بپوشانید. خرگوش‌ها دوست دارند در حین اینکه غذا می‌خورند مدفوع کنند.

فضای داخل قفس و با محل نگهداری خرگوش را مجهز کنید. خرگوش‌های حیوانات بسیار حساسی هستند و به‌راحتی حوصله آنها سر می‌رود. علاوه بر اینکه فضایی برای ورزش کردن حیوان لازم است، باید برای حیوان بازی فکری هم در نظر بگیرید. قلعه‌های مقوایی بسیار مناسب این کار می‌باشند، زیرا خرگوش هر بار بخشی از مقوا را می‌جود و دریچه هایی بروی این قلعه مقوایی ایجاد می‌کند. همچنین می‌تواند در داخل آن قایم شود. شما می‌توانید وسایل بازی متنوعی برای سرگرم ساختن خرگوش خود استفاده کنید.

نکات بهداشتی، پیرایش و نظافت خرگوش

خرگوش‌ها به‌طور طبیعی حیوانات تمیزی هستند و نیاز به شستشو ندارند. اگر مدفوع حیوان به ناحیه اطراف مخرج چسبیده بود می‌توانید فقط با قرار دادن بخش پشتی حیوان (بخش نشیمنگاهی) در آب ولرم آن را به‌آرامی پاک کنید و بعد با استفاده از حوله و یا دستمال کاغذی خشک کنید. از سشوار برای خشک کردن استفاده نکنید و اگر می‌خواهید استفاده کنید حرارت سشوار باید خیلی کم باشد. در عوض باید مرتباً خرگوش خود را پیرایش کنید. موهای خرگوش‌ها معمولاً دو بار در سال ریزش دارد و باید تمام موهای ریخته شده را با بورس مخصوص از روی سطح بدن حیوان برداشت. اگر این کار را نکنید حیوان می‌تواند آن مو را خورده و به دنبال آن مشکلات گوارشی ایجاد شود. ناخن‌های خرگوش نیز باید به طور منظم کوتاه شود، چون ممکن است به وسایل گیر کند و یا به سمت کف پای حیوان خم شود.

ازآنجایی‌که خرگوش یک حیوان شکار شونده است، سعی می‌کند نشانه‌های بیماری خود را پنهان کند. به همین دلیل شما باید به طور منظم به غذا خوردن، آب خوردن، مدفوع کردن و ادرار کردن حیوان توجه کنید. اگر در رفتار حیوان تغییری مشاهده کردید حتماً او را نزد یک دامپزشک ببرید. در مواقعی که حیوان سالم است و نشانی از بیماری ندارد نیز باید برای چک کردن سلامت حیوان به طور منظم نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک با معاینه گوش، چشم، دندان‌ها و دستگاه گوارش خرگوش، از سلامت او مطمئن می‌شود. اگر قصد نگهداری از این حیوان به عنوان یک حیوان خانگی را دارید بهتر است خرگوش خود را با مراجعه به دامپزشک اخته کنید تا باعث کاهش رفتار تهاجمی و بهتر شدن رفتار استفاده از ظرف مدفوع برای مدفوع کردن بشود.

زبان و رفتار مخصوص خرگوش‌ها را باید یاد بگیرید. خرگوش‌های خانگی با سگ و گربه خیلی فرق دارند. باید بدانید که خرگوش شما چگونه فکر می‌کند تا بتوانید او را در کنار خود نگه دارید.

با فراهم نمودن وسایل و شرایط لازم برای نگهداری خرگوش، شما می‌توانید تا مدت‌ها او را در کنار خود داشته باشید. هرچه شرایط نگهداری شما بهتر باشد، مدت‌زمان بیشتری (بین ۸ تا ۱۰ سال) خرگوش شما زنده خواهد ماند. در مقالات بعدی پت پزشک به معرفی نژادهای این حیوان و ویژگی‌های اختصاصی هر نژاد به‌طور کامل خواهیم پرداخت.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

23 دیدگاهها

 1. کمربند مردانه

  خیلی وبسایتتون عالیه

 2. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه
  بدین

 3. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 4. اقا خیلی وبسایتتون عالیه

 5. وب سایت‌تون قالب خیلی ساده ، خوب
  و همینطور تاثیرگزار هستش، خودتون نوشتید؟ میتونید راهنمایی کنید چجوری میتونم یه همچین قالبی درست بکنم؟

 6. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

 7. نه تنها این مطلب بلکه بقیه مطالبسایت‌ هم خیلی مفید بودند.
  تشکر میکنم به خاطر مطالب خوبتون.

 8. سلام.ممنون از راهنمایی واینکه اطلاعات خودتونو در اختیار همه میگذارید.
  یک سئوال داشتم.ایا میشه خودمون یه خاک مناسب برای دسشویی کردن خرگوش درست کنیم .واز چه موادی استفاده کنیم؟
  از خاک پیت موس ویا کوکوپیت ویا ماسه میشه استفاده کردویا با یه درصدی باهم مخلوط کرد؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 9. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

 10. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 11. سلام ببخشید خرگوش رو میشه توی قفس بزرگ شیشه ایی نگه داشت ؟؟؟؟؟؟

 12. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 13. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه
  بدین

 14. سلام.وبسایت زیبایی دارید.دستتون درد نکنه

 15. پروژه آماده فاینال کات پرو

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 16. مطلب خیلی ناب دارید و ممنوم از شما،امیدوارم آدرس تیم ما در لینک زیر لوکس ترین درها اکاردیون چک کنید.

 17. مطلب خیلی زیبایی می باشد و همیشه موفق باشید،امید دارم پست ما رو در آدرس جلوه درها آکاردئونی بررسی کنید.

 18. عالییییییی
  من تو خرید خرگوش شک دارم
  میگن ماده ها پریود میشن
  ایا حقیقت داره

 19. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت
  ها هستید.

 20. عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

 21. سلام ببخشید خواستم بدونم راسته که نژاد رکس ممنوع هستش نگهداریش بعنوان پت خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *