خانه / سگ / نژاد سگ / سگ نژاد پامرانیان Pomeranian

سگ نژاد پامرانیان Pomeranian

شجره نامه این سگ عروسکی نشان می‌دهد که از نسل سگ‌های سورتمه کش ایسلند و لاپلند می‌باشد. در آن زمان این سگ‌ها وزنی در حدود ۹ تا ۱۳ کیلوگرم وزن داشتند و به برای هدایت گله گوسفندان استفاده می‌شدند. در میانه‌های سال ۱۸۰۰ میلادی، این نژاد به انگلیس برده شد و ملکه انگلیس به این سگ علاقه‌مند شد. نژاد پامرانیان در اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی در آمریکا شهرت پیدا کرد، البته در آن زمان سگ‌ها بزرگ‌تر و سنگین‌تر، با گوش‌های بزرگ‌تری نسبت به آنچه که امروزه هستند، بودند.

امروزه سگ نژاد پامرانیان سگ‌های کوچکی با وزن بین ۱ الی ۳ کیلوگرم می‌باشند. قد این سگ‌ها در حدود ۲۰ الی ۲۷ سانتی‌متر می‌باشد. بدن این سگ‌ها کمی کوتاه‌تر از قد سگ از ناحیه شانه حیوان می‌باشد و همچنین بدن سگ کوچک و پاهای سگ کوتاه و قوی می‌باشد. سر این سگ گرد، پوزه کوتاه و صاف،چشم‌های تیره، درخشان و بادامی شکل  و گوش‌هایش کوچک و رو به بالا می‌باشد. دم این سگ به پشت حیوان خم‌شده است.

نژاذ سگ پامرانیان

سگ پامرانیان دو لایه پوشش بدنی دارد؛ لایه زیری متراکم و صاف است و لایه بیرون بلند و صاف است. موهای لایه بیرونی حالت ایستاده دارد و روی بدن حیوان نمی‌خوابد. رنگ‌های بدن این سگ‌ها می‌تواند قرمز، نارنجی، کرمی، سیاه، قهوه‌ای، راه راه و یا چند رنگ باشد. سگ Pomeranian نمایشی پوشش بدنی بسیار دوست داشتنی دارند که باعث می‌شود که سگ حالت  پف دار دیده شود.

بیشتر پامرانیان های خانگی این پوشش خارجی را ندارد و به جای آن پوششی دارند که روی بدن حیوان می‌خوابد.  در تمام موارد پوشش بدن این سگ نیاز به شانه زدن منظم دارد و بهتر است ۲ الی ۳ بار در هفته این کار انجام شود. Pomeranian سگ‌های تمیزی هستند. اگرچه این سگ‌ها خیلی کوچک هستند ولی به ورزش کردن روزانه نیاز دارد. شما می‌توانید او را با خود به قدم زنی ببرید و یا با او توپ بازی کنید. این سگ‌ها وقتی‌که فعالیت می‌کنند بسیار شاداب و پر انرژی‌اند و دوست دارند مهارت‌های تردستی و یا گرفتن دیسک‌های پرتابی کوچک  را یاد بگیرند.

آموزش حیوان برای رعایت قوانین خانه کمی سخت است ولی با دقت و پشتکار و صبر می‌توانید به نتیجه برسید. این سگ‌ها، همچنین سگ‌های نگهبان کوچکی می‌باشند و در حالت خطر پارس می‌کنند و اگر این رفتار پارس کردن حیوان کنترل نشود ممکن است مشکل ساز باشد. این سگ‌ها حتی بعد از دوران تولگی نیز باید آموزش داده شدن تا ذهنشان فعال مانده و چیزهای جدیدی یاد بگیرند. این سگ‌های جلب توجه را خیلی دوست دارند. این سگ به‌طور موفقیت آمیزی در فعالیت‌هایی چون رقابت‌های حرف شنوی، تردستی و کارهای درمانی با سگ شرکت دارند.

این سگ‌ها بسیار مهربان و شاداب‌اند و برای سالمندان همراهان بسیار خوبی هستند. این سگ‌ها برای بچه‌های کوچک مناسب نیستند ولی همراهان خوبی برای بچه‌های بزرگ‌تر و آرام می‌باشند. رابطه این سگ‌ها با سگ‌های دیگر را باید کنترل کرد و زیر نظر داشت چون این سگ‌ها بسیار ظریف هستند و بدون اینکه اندازه کوچک خود را در نظر بگیرند ممکن است بخواهند بر دیگر سگ‌ها غلبه کنند. این سگ معمولاً سگ‌های خانگی خوبی هستند و گاهی به دنبال گربه می‌روند.

بیماری‌هایی که این نژاد به آن مستعد هستند شامل مشکلات دررفتگی کشکک زانو، دیسپلازی مفصل ران، لگ پرتس (legg-perthes disease)، قند خون پایین (هیپوگلیسمی)، مشکلات چشمی، آلرژی، صرع، مشکلات دندانی و  کلپس نای می‌باشد.

آلرژی شایع در نژاد Pomeranian

برخی از این سگ‌ها به برخی آلرژن ها و مواد غذایی آلرژی دارند. اگر سگ شما پنجه‌های خود را لیس می‌زند و صورت خود را می‌خاراند احتمال دارد که به چیزی آلرژی داشته باشد و شما باید او را برای بررسی آلرژی نزد دامپزشک ببرید.

بیماری صرع سگ پامرانیان

بعضی از سگ‌های نژاد پامرانیان صرع (Epilepsy) و تشنج نشان می‌دهند که در این صورت حتماً باید زیر نظر دامپزشک باشند.

بیماری‌های چشمی شایع این نژاد سگ

این نژاد به مشکلات چشمی متعددی از جمله کدورت قرنیه، خشکی چشم ( التهاب ملتحمه و کراتینه شدن قرنیه چشم keratoconjunctivitis sicca)، مشکلات مجاری اشکی می‌باشد. این مشکلات در سگ‌های بالغ می‌تواند باعث کوری حیوان نیز بشوند. اگر قرمزی، زخم و یا ریزش اشک شدید در حیوان مشاهده کردید حتماً او را نزد یک دامپزشک ببرید.

دیسپلازی مفصل ران پامرانیان

این مشکل معمولاً در این نژاد دیده می‌شود. عوامل مختلفی در برزو این مشکل دخیل‌اند که شامل عوامل ژنتیکی، تغذیه و عوامل محیطی می‌باشند. سگ‌هایی که دچار دیسپلاری مفصل ران هستند می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند و نیاز به درمان ندارند ولی در نژادهای بزرگ‌تر نیاز به جراحی می‌باشد.

بیماری لگ پرتس سگ

این بیماری نیز مفصل ران را درگیر می‌کند. بیشتر نژادهای عروسکی مستعد این بیماری هستند و وقتی سگ نژاد Pomeranian به این بیماری مبتلا می‌شود، جریان خون به سر استخوان ران کاهش می‌یابد و سر بزرگ ران که درگیر با مفصل ران می‌باشد از بین می‌رود. معمولاً اولین علامت این بیماری در سن ۴ تا ۶ ماهگی دیده می‌شود. اولین علامت این بیماری لنگش و تحلیل عضلات پا می‌باشد. دامپزشک با انجام عمل جراحی سر استخوان ران را جدا می‌کند. بافت ایجاد شده بعد از جراحی مفصل کاذب ایجاد کرده و درد حیوان از بین می‌رود.

دررفتگی کشکک

دررفتگی کشکک یکی از مشکلات شایع پامرانیان ها می‌باشد. در این حالت کشکک از جای خود خارج شده و بیرون از زانو قرار می‌گیرد و باعث درد در حیوان می‌شود. بیشتر سگ‌ها می‌تواند با همین وضع زندگی کنند ولی اگر لیگامنت هاب کشکک پاره شده باشد باید حتماً جراحی شده و در جای خود ثابت شود.

کلاپس نای در سگ پامرانیان

در این حالت نای رو هم کلاپس می‌شودروی‌هم می‌افتد) و تنفس حیوان سخت می‌شود. علامت کلاپس نای به صورت سرفه‌های سخت که شبیه صدای غاز می‌باشد می‌باشد. از آنجایی که این مشکل می‌تواند در اثر کشیدن قلاده  در هنگام راه رفتن سگ ایجاد شود بهتر است به او یاد دهید که بدون قلاده در کنار شما راه رود و یا به جای قلاده از هارنس استفاده شود. این مشکل با جراحی قابل درمان است.

مشکلات دندانی رایج در نژاد پامرانیان

نژاد پامرانیان به بیماری دندانی و لثه و از دست دادن زود هنگام دندان مستعد می‌باشد پس بهتر است با دنبال کردن مقالات مربوط به نگهداری سگ پت پزشک از سلامت و بهداشت دندان این نژاد از مشکلات دندانی جلوگیری کنید.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

یک نظر

  1. واقعا خوب بود ،، من برم بقیه ببینم

    سایت جالبی دارید واقعا لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *