خانه / سگ / نژاد سگ / سگ ایردل تریر Airedale Terrier

سگ ایردل تریر Airedale Terrier

بیشتر نژادهای سگ اختصاصاتی دارند، درحالی‌که سگ ایردل تریر Airedale Terrier، مهارت‌های زیادی دارند. این سگ‌ها می‌توانند  پرنده شکار کنند، پرندگانی که روی زمین افتاده‌اند پیدا کنند و پستانداران کوچک و بزرگ در شکار دنبال کنند. این نژاد اولین نژادی است که در بریتانیا و آلمان به عنوان سگ پلیس مورد استفاده قرار گرفتند و در زمان جنگ نیز در نقش نگهبان و نامه رسان عمل می‌نمود. این نژاد توسط قانون اجرایی و ارتش، ارزشمند شمرده شدند چراکه این سگ‌ها تعالیم خود را به خوبی آموخته و در شرایط دشوار و نامناسب کار خود را به درستی انجام می‌دادند.

نژاد ایردل تریر

سگ ایردل تریر به احتمال زیاد در آیر و انگلیس از تریر انگلیسی بوجود آمده‌اند. برخی از متخصصان معتقدند که نژاد آترهوند و تریر انگلیسی با هم تلاقی داده شدند تا پوشش ضد آبی را به ویژگی شکار کننده نژاد اولیه آنها بیفزایند. اندازه قد سگ‌های نر این نژاد ۵۸ سانتی متر و سگ‌های ماده این نژاد کمی کوتاه‌تر از نرها می‌باشند. هر دو جنس این نژاد دارای عضلات قوی و هیکل قوی با ظاهری ورزشی می‌باشند. پوشش مویی این نژاد به رنگ سیاه و قهوه‌ای است و جعد کمی در موی بدن آنها  وجود دارد. نژاد Airedale Terrier در حالت ایستاده و گردن بالا گرفته، قد بلند دیده می‌شوند.

گوش‌های این نژاد V شکل بوده و روی سر حیوان آویزان می‌باشد. چشم‌های این نژاد تیره و گیرا بوده و حرکات آنها هوشمندانه می‌باشد. حیوان دم خود را بالا نگه می‌دارد. پوشش مویی این نژاد باید به صورت روزانه  شانه شده و تمیز شود. از آنجایی که پوشش مویی این نژاد به صورت پیوسته رشد می‌کند، باید هر ۶ تا ۸ هفته یک‌بار، کوتاه شوند. با وجود اینکه این نژاد بدن ورزشی داشته و حیوان فعالی است، نیازمند تمرینات روزانه می‌باشد. به‌عنوان مثال قدم زنی صبحگاهی و عصرگاهی بسیار مفید می‌باشد. نژاد Airedale Terrier امروزه یک نژاد قوی و فعال محسوب می‌شود. ایردل تریر غریزه شکاری خود را حفظ نموده است و وجود یک سنجاب و یا موش خرما برای او می‌تواند سرگرم کننده باشد.

این نژادها در بسیاری از زمینه‌ها مهارت پیدا کرده‌اند که از جمله  آنها به حرف شنوی، زیرکی، تعقیب کردن، تکاپو، و چرخ زدن می‌توان اشاره نمود. خیلی از افراد همچنان از این نژاد به‌عنوان شکارچی استفاده می‌کنند.  با وجود اینکه سگ ایردل تریر، سگ‌های خانگی خوبی هستند ولی بسیار خشن بوده و باید طرز رفتار با کودکان به آنها تعلیم داده شود. مهم‌ترین مشکل سلامتی تهدید کننده این نژاد دیسپلازی مفصل هیپ و هیپوتیروییدیسم می‌باشند.

خلاصه نژاد ایردل تریر

  • کار: شکارچی، سگ پلیسی و نظامی
  • سایز:  ۵۸ سانتی متر قد، وزن ۲۳ کیلوگرم
  • طول عمر: ۱۱-۱۳ سال
  • فعالیت بدنی: ورزش روزانه
  • تربیت: آسان، یادگیری بالا
  • پیرایش: دشوار

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *