خانه / سگ / نژاد سگ / سگ افغان هوند Afghan hound

سگ افغان هوند Afghan hound

سگ افغان هوند از حیات‌وحش افغانستان منشأ گرفته است. زمانی که شرقی‌ها برای اولین بار در سال ۱۸۰۰ میلادی این نژاد را دیدند، متوجه شدن که این سگ‌ها سریع  و تازی هستند که آهو و خرگوش شکار کرده و شکار کننده‌های دیگر از جمله گرگ و شغال را کنار می‌زنند.

سگ افغان ظاهری شاهوار، قدی ۶۲ تا ۶۷ سانتی‌متر و وزنی در حدود ۲۲ تا ۲۷ کیلوگرم دارند و جنس ماده این نژاد از جنس نر کوتاه‌تر می‌باشد. این سگ‌ها سرشان را بالا نگه می‌دارند و چشم‌های آنها سیاه و بادامی شکل و گوش‌های این نژاد دراز می‌باشد.

بدن این نژاد مشابه دونده‌ها می‌باشد و دارای پاهای بلند، ناحیه پشتی قوی و قفسه سینه عمیق می‌باشند. دم این نژاد بلند بوده و انتهای دم خمیده است. پوشش مویی این نژاد بلند و ابریشمی بوده و می‌تواند در هر رنگی باشد. پوشش مویی این نژاد باید روزانه شانه و بورس شود تا موهای حیوان در هم تنیده نشود. کلوپ افغان آمریکا توصیه می‌کند که سگ‌های بالغ این نژاد هفته‌ای یک بار حمام شود.

حمام کردن و خشک کردن و بورس و شانه کردن این سگ‌ها تا زمانی که به طور کامل خشک شوند، به ۲ الی ۳ ساعت زمان نیاز دارد. بسیاری از صاحبان سگ‌ها، موهای حیوان را کوتاه نگه می‌دارند تا مراقبت از آن راحت‌تر انجام گیرد.

سگ افغان هوند Afghan

خصوصیات رفتاری Afghan hound

سگ‌های افغان دوست دارند که پاهای خود را حداقل یک‌بار در روز دراز و کشیده کنند.  سگ‌های افغان راحتی را دوست دارند و از نشستن بر روی کاناپه نرم بعد از هر فعالیت بدنی، لذت می‌برند. تربیت سگ‌های افغان با مشکلاتی روبه‌رو است. از آنجایی که برای کار کردن مستقل بار می آیند، این سگ‌ها ترجیح می‌دهند تا بر اساس مقررات خود عمل کند تا یک فرد دیگر و می‌تواند کاملاً یک دنده و لجوج باشد. در خانه اگر به سگ افغان جوان آزادی بیش از حد داده شود و اجازه فعالیت ورزشی کافی داده نشود، به‌عنوان جونده‌های مخرب معروف می‌شوند.  با محرک‌های مناسب، سگ‌های افغان می‌آموزند که از تعلیم دیدن لذت ببرد و با قوانین مربوط به خانه کنار بیاید. تربیت این سگ‌ها باید سازمان یافته و در عین حال سرگرم کننده باشد.

ویژگی نگهداری سگ افغان

این نژاد سرگرم کننده است البته برای کسانی که این را درک می‌کنند. سگ افغان درصورتی‌که با کودکان بزرگ شده  و به خوبی با آنها ارتباط برقرار کرده باشد، رفتار خوبی خواهد داشت. ویژگی شکار کننده این سگ، باعث شده که با حیوانات خانگی کوچک خوب نباشند. مشکلات سلامتی این نژاد شامل دیسپلازی مفصل رانی و مشکلات چشمی و قلبی است.

  • کار: شکار کننده، هم نشین
  • سایز: ۶۲-۶۷ سانتی متر قد، وزن ۲۲ تا ۲۷ کیلوگرم
  • طول عمر: ۱۰-۱۲ سال
  • فعالیت بدنی: دویدن روزانه
  • تربیت: چالشی
  • پیرایش: دشوار

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *