خانه / سگ / نژاد سگ / سگ آفن پینچر Affenpinscher

سگ آفن پینچر Affenpinscher

آفن پینچر (Affenpinscher) از قدیمی‌ترین نژادهای عروسکی سگ می‌باشند. در سال ۱۶۰۰ میلادی در آلمان، سگ آفن پینچر برای گرفتن موش خانگی، موش صحرایی در مزرعه و یا در شرکت‌های غذایی مورد استفاده قرار می‌گرفت. معنی اسم این نژاد در زبان آلمانی سگ میمونی می‌باشد.

این تریر کوچک باهوش و خوش بنیه، با قدی بین ۲۴ الی ۳۰ سانتیمتر قد و وزنی معادل ۳٫۵ الی ۵ کیلوگرم، با صورت بامزه و شبیه میمون خود موردتوجه قرارگرفته است. Affenpinscher با سری گرد، پوزه کوتاه، چشم‌های گرد و سیاه رنگ و درخشان و گوش‌های ایستاده، نگاه بسیار گیرایی دارد. پوشش مویی زبر این سگ تقریباً 2.5 سانتی متر می‌باشد. موهای بلند ناحیه صورت مشخصه این سگ می‌باشد. رنگ موی سگ آفن پینچر می‌تواند سیاه، خاکستری، نقره‌ای، قرمز، و یا سیاه – قهوه‌ای باشد. دم این سگ‌ها را می‌توان برید و یا به حالت طبیعی خود باقی گذاشت.

سگ آفن پینچر Affenpinscher

پیراستن سگ آفن پینچر نیاز به مهارت‌هایی دارد. این نژاد بسیار بازی گوش و پرانرژی است- بسیار مشابه تریر ها می‌باشد. تند راه رفتن به هنگام صبح و بعدازظهر به‌اضافه زمان بازی در میانه روز، بیشتر این سگ‌ها را شاد و سرزنده نگه می‌دارد.  آنها از بازی و ورزش‌های مربوط به سگ‌ها لذت می‌برند؛ این سگ‌ها به‌صورت ذاتی خودنما هستند و حقه بازی آنها، بسیار خنده‌دار می‌باشد. تربیت خانگی این سگ‌ها کمی با مشکل روبه‌رو است، ولی با صبر و مقاومت قابل انجام است.  در نظر داشته باشید که این سگ‌ها ممکن است آموزش های تربیتی را تحمل کند و یا نکند. آنها بسیار دمدمی‌مزاج هستند.

این سگ‌ها سگ‌های کوچک با مزه‌ای هستند و با افراد فعال به راحتی کنار می‌آیند. این نژاد با کودکان نیز خوب هستند که در صورتی اتفاق می افتدکه آنها با سگ رفتار مناسبی داشته باشند. این سگ با سایر حیوانات خانگی هم سازگار است، بااین‌حال بیشتر این سگ‌ها برای اینکه به گربه خانگی شما حمله نکند باید تعلیم داده شود. مشکلات مربوط به لگن و زانو در این نژاد دارای اهمیت سلامتی می‌باشد و در آب و هوای گرم و مرطوب می‌توانند مشکل تنفسی پیدا کنند.

خلاصه خصوصیات سگ آفن پینچر

  • کار: موش گیر، هم‌نشین
  • سایز: ۲۴ الی ۳۰ سانتیمتر قد، ۳٫۵ الی ۵ کیلوگرم وزن
  • طول عمر: ۱۴ الی ۱۶ سال
  • فعالیت: Affenpinscher بسیار فعال هستند
  • تربیت: آسان، متمرکز نمودن دشوار
  • پیرایش: تراشیدن دستی سگ آفن پینچر و یا توسط آرایشگر حرفه‌ای

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *