خانه / اخبار / رابطه نور سبز و قرمز با رشد طیور

رابطه نور سبز و قرمز با رشد طیور

بلدرچین ژاپنی در نور سبز و قرمز بهتر رشد و پرورش میابد. بلدرچین یک گونه مهم در صنعت طیور می باشد و براساس تحقیقات بدست آمده از دانشگاه هندوبنارس هند در زیر نور سبز و قرمز بهتر از نور آبی و سفید رشد میکند. نور سبز و قرمز همچنین باعث افزایش توسعه دستگاه تولید مثلی بلدرچین ها می شود. بلدرچین های ماده بیشتر تمایل به جفت گیری با غدد کلوآکی بزرگ دارند که این خود به قدرت باروری بالای بلدرچین نر مربوط می شود.

اخبار پرورش بلدرچین نور سبز قرمز

مدیر گروه تحقیقات دکتر سونتو یاداو تشریح میکند:

ما این بلدرچین ها را به مدت 35 هفته زیر نظر گرفتیم و متوجه شدیم که رشد پرنده در نور سبز و قرمز به وزن گیری بیشتر نسب به بلدرچین هایی که در نور سفید و ابی و در مدت زمان مشابه رشد کردند، منجر شد.

نور قرمز و سبز باعث افزایش توسعه دستگاه تولید مثلی پرنده نیز میشود. دکتر یاداو میگوید:

بلدرچین های ماده بیشتر تمایل به جفت گیری با غدد کلوآکی بزرگ دارند که این خود به قدرت باروری بالای بلدرچین نر مربوط می شود. در طول مدت پرورش 35 هفته بلدرچین ها دید شد که غدد کلوآک در نور سبز و قرمز بزرگتر شدند که این نشان بر افزایش قدت باروری می باشد. جالب این جا است که نور ابی اثر معکوسی داشته است. بلدرچبن های که در نور آبی پرورش داده شدند نسبت به  گروه دیگر کمتر سالم بودند. که این یک یافته غیر معمول بود.

گروه تحقیقاتی در نظر دارد تا دلیل این نتایج حیرت آور را پیدا کند و جنبه بیولوژیکی این طول موج نور و سطح هورمون ها را بررسی نماید. دکتر یاداو توضیح  می دهد:

من بسیار مشتاقم تا علت چنین پاسخ بلدرچین های ژاپنی به این طول موج نوری را پیدا کنم. ما باید آنالیز های مولکولی بر روی گیرنده های بینایی چشم بلدرچین ها  انجام دهیم  و ببینیم که چه تاثیری بر روی میزان هورمون های تولید مثلی دارد.

این تحقیق طیف وسیعی را دربر دارد از جمله صنعت طیور. دکتر یاداو تشریح میکند:

من برنامه های بزرگی برای استفاده ازاین یافته در زمینه های مختلف از جمله تولید مرغ در سطح صنعتی، سرطان و تحقیقات غدد درون ریز و … دارم.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *