خانه / ماهی / نگهداری ماهی / دلایل کف کردن آب آکواریوم

دلایل کف کردن آب آکواریوم

آیا تا به حال با مشکل کف کردن آب آکواریوم مواجه شده‌اید؟ دلایل کف و حباب بر روی آب آکواریوم چیست؟ آیا این حباب‌ها برای سلامتی ماهی آکواریومی شما مضر هستند؟ با توجه به علت به وجود آمدن ممکن است این حباب‌ها برای ماهی شما بی‌ضرر و یا کشنده باشند. در این نوشته از پت پزشک با علل شایع ایجاد کف بر روی آب آکواریوم آشنا می‌شویم.

استفاده از دارو و مکمل مخصوص آکواریوم

بسیاری از مواد مکمل و دارو مخصوص ماهی آکواریومی مانند دارو انتی باکتریال پس از اضافه شدن به آب آکواریوم، منجر به ایجاد کف و حباب بر روی آب آکواریوم خواهند شد. پیشنهاد می‌کنیم پس از طی دوره درمان با تعویض نسبت زیادی از آب و استفاده از زغال اکتیو در فیلتر آکواریوم تمامی مواد باقی‌مانده را از آب آکواریوم خارج کنید.

کف کردن آب آکواریوم

همچنین بسیاری از محلول آماده کننده آب برای آکواریوم (Water Conditioner) که برای حذف کلر، فلزات سنگین و دیگر مواد سمی موجود در آب لوله‌کشی برای ماهی آکواریومی استفاده می‌شوند در چند ساعت اولیه پس از اضافه شدن به آب باعث ایجاد کف بر روی آب آکواریوم می‌شوند.

ایجاد کف در هنگام اضافه کردن آب به آکواریوم

یکی از دلایل به وجود آمدن کف به شکل حباب بزرگ، اضافه کردن آب با شدت به محیط آکواریوم شما می‌باشد. درصورتی‌که در بستر آکواریوم خود از سنگ‌ریزه و شن استفاده کرده‌اید احتمال کف کردن آب به دلیل ساختار این مواد و جریان اولیه آب بر روی آن‌ها زیاد است.

توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از به وجود آمدن حباب بر روی آب از یک کیسه پلاستیکی کوچک بر روی بستر استفاده کنید و سپس جریان آب را بر روی آن کیسه، در هنگام اضافه کردن آب هدایت کنید.

حباب و کف آب آکواریوم

البته حباب‌های به وجود آمده براثر افزودن آب به آکواریوم برای ماهی آکواریومی، در صورتی که از بستر مناسبی استفاده کرده باشید کاملاً بی‌ضرر و به‌سرعت نیز برطرف می‌شود.

وجود مواد شوینده شیمیایی در آب آکواریوم

یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن کف بر روی آب آکواریوم وجود مواد شوینده و پاک‌کننده شیمیایی مانند صابون در آب است. حباب‌های وجود آمده از این طریق به صورت هفت رنگ دیده می‌شوند و برای ماهی آکواریومی، گیاهان آبی و دیگر جانداران موجود در آکواریوم شما کاملاً سمی و مرگ‌آور می‌باشد.

اگر از پد برای پاک کردن شیشه‌های داخلی آکواریوم خود استفاده می‌کنید مطمئن شوید این وسیله قبلاً به مواد شوینده شیمیایی آغشته نشده باشد و سطل و مخزن مجزایی برای انتقال آب به آکواریوم خود در نظر بگیرید تا مطمئن شوید مواد شوینده به آکواریوم شما راه پیدا نخواهند کرد.

مواد شوینده در آب آکواریوم

در صورت مشاهده کف به وجود آمده از مواد شوینده شیمیایی در آب آکواریوم خود خیلی سریع تمامی ماهی‌ها را به مخزن جدید بدون آب آکواریوم کف کرده، انتقال دهید. کل آب آکواریوم را خالی کنید و دیوارها و تمامی لوازم موجود در آکواریوم را با آب شستشو دهید. همچنین نیاز است تمامی مواد موجود در فیلتر آب آکواریوم خود را مثل اسفنج، بایو گرانول و … به دلیل خاصیت این مواد در جمع‌کردن و نگهداری مواد ترکیب‌شده در آب، تعویض نمایید.

کف کردن به علت بالا بودن سطح مواد آلی در آب

تمام ماهی، گیاهان و دیگر جانداران موجود در آکواریوم شما، پس از مرگ و یا در طول چرخه زندگی خود، در آب مواد آلی فراوانی مانند چربی، کربوهیدرات و پروتئین آزاد می‌کنند. وجود سطح بالای این مواد در آب باعث به وجود آمدن حباب ریز بر سطح آب آکواریوم خواهد شد.

برای تشخیص سطح مواد آلی محلول در آب می‌توانید از کیت تخصصی تولیدشده می‌توان استفاده کرد اما در صورت بالا بودن سطح این مواد در آب، رنگ آب آکواریوم زرد / قهوه‌ای شده (توجه داشته باشید بالا بودن سطح مواد آلی تنها یکی از عوامل تغییر رنگ آب آکواریوم می‌باشد) و با تکان دادن این آب حباب ریز، ایجاد می‌شوند.

لایه روی آب آکواریوم گیاهی

ازآنجایی‌که سطح بالای این مواد در آب نیز برای سلامتی جانداران آبزی مضر و ظاهر ناخوشایندی برای آکواریوم ایجاد می‌کند در آکواریوم آب شور از دستگاه اسکیمر استفاده می‌شود.

در آکواریوم آب شیری نیز با تعویض دوره‌ای درصدی از آب آکواریوم، خارج کردن ماهی و برگ مرده گیاهان آکواریومی و تمیز کردن دوره‌ای مواد زائد جمع شده در فیلتر آب می‌توان مشکل کف کردن آب آکواریوم و یا ایجاد لایه چربی به دلیل سطح بالای مواد آلی محلول برطرف نمود. از دیگر روش مورد استفاده برای حل این مشکل می توان به استفاده از ورودی اسکیمر مخصوص سطح آب و اتصال این قطعه به ورودی فیلتر خارجی آکواریوم اشاره کرد.

اسکیمر برای چربی روی آب آکواریوم

کف تولیدشده توسط ماهی Labyrinth

اگر شما از ماهی که توانایی دریافت اکسیژن به‌صورت مستقیم از هوا را دارند (Labyrinth) نگهداری می‌کنید مانند بتا و گورامی ممکن است کف موجود بر روی سطح آب آکواریوم توسط ماهی نر برای تولید مثل ایجاد شده باشد و این کف نه‌تنها برای ماهی آکواریومی شما مضر نمی‌باشد بلکه نشان از شرایط خوب محیط آکواریوم برای این گونه از ماهی دارد.

کف حباب ماهی بتا سیامی

توصیه می‌کنیم حباب ایجادشده توسط ماهی نر، حتی اگر تنها یک ماهی در آکواریوم نگهداری می‌کنید از بین نبرید تا از وارد شدن استرس به ماهی جلوگیری شود.

درباره علی اکبر مقنی

بیش از ده سال تجربه نگهداری و پرورش انواع خزندگان و جوندگان خانگی و علاقه مند به حیوانات Exotic عضو نویسندگان پت پزشک

یک نظر

  1. سلام من یک غذای ماهی تازه خریدم اب کف کرده و دیوار اکواریوم شوره زده یکی از ماهی هایم بی حال شده چه کنم ابش را عوض کرده ماهی بی حال جدا کردم و غذا بهشون ندادم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *