خانه / جوندگان / نگهداری جوندگان / دلایل مرگ ناگهانی خرگوش ها

دلایل مرگ ناگهانی خرگوش ها

متأسفانه بعضی وقت‌ها خرگوشی که کاملاً سالم به نظر می‌رسد، ظاهراً بدون دلیل، از دست می‌رود. اما همیشه دلیلی برای مرگ وجود دارد، فرقی نمی‌کند که چه قدر ناگهانی اتفاق بیفتد.

در این شرایط احتمالاً خرگوش از بیماری، استرس یا جراحتی رنج می‌برده است.

چرخه زندگی خرگوش های خانگی

در هر بار زایمان خرگوش ماده، ممکن است ۱ الی ۱۴ خرگوش به دنیا بیاید. آن‌ها در ۳ هفتگی شروع به خوردن هرآنچه که مادرشان می خورد می‌کنند و در ۸ هفتگی می‌توانند از مادرشان جدا شوند. اکثر خرگوش‌های نر در حدود ۴ماهگی به لحاظ جنسی بالغ می‌شوند.

این سن زمان خوبی برای عقیم کردن خرگوش نر است اما عقیم شدن برای خرگوش ماده خطرناک تر است چراکه جراحی سختی است و ممکن است خرگوش از دست برود به همین دلیل توصیه می‌شود که اگر جفت دارید، فقط خرگوش نر را عقیم کنید.

رشد اکثر خرگوش‌ها بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی متوقف می‌شود و یک خرگوش سالم ۹ تا ۱۲ سال عمر می‌کند.

نژاد لوپ هلندی بیشترین طول عمر را میان خرگوش‌ها داراست.

دلایل مرگ ناگهانی خرگوش‌ها

  • خرگوش حیوانی خانگی بوده و تحمل دمای بیرون را نداشته است
  • میاز
  • صدمه دیدن حین نگه داشته شدن
  • حمله قلبی ناشی از ترس
  • صدمه دیدن توسط حیوان دیگر
  • سقط‌ جنین
  • مسمومیت
  • بلع اجسام تیز
  • سن خرگوش از آنچه فکر می‌کردید بیشتر بوده است
  • مشکل و بیماری قلبی

خرگوش های خانگی باید در خانه بمانند:
اگر خرگوش را از پت‌شاپ یا پرورش‌دهنده‌ای که در فضای بسته خرگوش‌ها را پرورش می‌دهد خریداری کنید، نباید تا تابستان که هوا گرم‌تر است اجازه خارج شدن از منزل را به او بدهید؛ چراکه به آب‌وهوای بیرون عادت ندارد.
خرگوش‌ها بدن ظریفی دارند و کاهش دما می‌تواند برایشان کشنده باشد. خرگوش‌های خانگی جایشان در خانه است و نباید بیرون برده شوند.

میاز:

میاز در خرگوش
میاز زمانی اتفاق می‌افتد که مگسی آلوده روی خرگوش تخم‌گذاری می‌کند. تخم‌ها خیلی زود تبدیل به لارو و حشره می شوند و خرگوش را می‌خورند.
خرگوشی که به میازیس مبتلا شده پشت کثیفی دارد و بوی نامطبوعی می‌دهد. اگر به موقع متوجه موضوع شوید می‌توانید خرگوش را درمان کنید.
بهترین راه برای جلوگیری از بروز این اتفاق کشنده آن است که به طور منظم پشت خرگوش را چک کرده و آن را تمیز نگه دارید. اطراف خرگوش پشه بند بکشید و غذاهای تر مثل هویج و کاهو را طولانی‌مدت در محیط زندگی‌اش نگهداری نکنید.

خرگوش‌ها نباید با بچه‌های زیر ۱۲ سال زندگی کنند:
خرگوش‌ها اغلب بچه‌ها را دوست ندارند و از آن‌ها خیلی می‌ترسند. اگر بچه نتواند خرگوش را درست نگه دارد، حیوان اقدام به پریدن می‌کند و کودک نمی‌تواند به‌درستی از پس او بربیاید و درنتیجه خرگوش ممکن است روی زمین بیفتد و دچار شکستگی شود. استخوان‌های خرگوش بسیار ظریف هستند و به‌آسانی می‌شکنند.
همچنین دویدن و با سروصدا بازی کردن بچه‌ها می‌تواند خرگوش‌ را دچار استرس و اضطراب کند. خرگوش‌ها ممکن است براثر شوکه شدن و استرس از دست بروند، بنابراین نباید هم‌بازی بچه‌های زیر ۱۲ سال باشند.

خرگوش ممکن است از ترس بمیرد:
صداهای بلند مثل صدای گربه‌ها، سگ‌ها، موسیقی بلند یا داد و فریاد و جیغ می‌تواند منجر به حمله قلبی خرگوش و شوکه شدن و درنهایت از دست رفتنش بشود.

دیگر حیوانات دلیل مرگ خرگوش هستند:

مرگ خرگوش توسط شکارچی ها
اگر سگ، گربه یا هر حیوان تربیت نشده ای دارید، فکر خرگوش آوردن را از سرتان بیرون کنید. این حیوانات شکارچی هستند، و هم اسباب ترس خرگوش را فراهم می‌آورند و هم او را شکار می‌کنند.
اگر با داشتن این حیوانات قصد آوردن خرگوش را هم دارید، سگ و گربه خود را از قبل آموزش دهید و آرام‌آرام حیوانات را به یکدیگر معرفی کنید.

سقط جنین می‌تواند کشنده باشد:
اگر خرگوش جنین خود را سقط کرده و نتواند آن را باز جذب کند، بچه خرگوش‌های مرده داخل خرگوش ماده محیطی سمی به وجود می‌آورند.
در سقط جنین طبیعی بچه‌ها خطری ایجاد نمی‌کنند اما اگر پس از سقط جنین خرگوش همچنان باردار باشد ممکن است از دست برود.

مسمومیت عامل مرگ خرگوش است:
خرگوشی که دچار مسمومیت شده احتمالاً خیلی سریع از دست می‌رود. او ممکن است علائمی از خود نشان ندهد و خیلی طبیعی رفتار کند، اما اگر از ناحیه چشم، دهان یا مقعد ترشحی دارد شاید دچار مسمومیت شده است.
اگر یکی از خرگوش‌هایتان در اثر چنین اتفاقی از دست رفت، خرگوش های دیگرتان را محض اطمینان نزد دا‌مپزشک ببرید. مواد سمی ممکن است شامل محصولات باغبانی، سموم دفع آفات، پودر ماشین لباس‌شویی یا سایر محصولات تمیزکننده باشند.

سن خرگوش از آنچه فکر می‌کنید بیشتر است:
وقتی خرگوش ۳ سال را رد کرده باشد، تشخیص دقیق سن او مشکل می‌شود. قبل از خریدن یا به سرپرستی گرفتن خرگوش حواس‌تان جمع باشد.
رشد خرگوش‌ها از ۱۸ الی ۲۴ ماهگی متوقف می‌شود اما در مورد نژاد خرگوشی که می‌خواهید به منزل بیاورید مطالعه کنید تا بدانید در هر دوره‌ای جثه‌اش چه اندازه‌ای است.
اگر سن خرگوش بالاست، شاید بهتر باشد از به سرپرستی گرفتن او خودداری کنید چراکه استرس جابجایی و آورده شدن به محیط جدید می‌تواند باعث شود تا خرگوش‌های سن و سال‌دار زودتر از موعد از دست بروند.

خرگوش از قبل مشکل داشته است:
فهمیدن پیشینه خرگوش آسان نیست. اگر شخصی که خرگوش را از او می گیرید نمی‌شناسید، خرگوش را برای معاینه کامل نزد دامپزشک ببرید و سوابق پزشکی را از فروشنده بخواهید.

بلع اجسام تیز می‌تواند موجب مرگ خرگوش شود:
قبل از این‌که خرگوش را برای بازی آزاد بگذارید، حواس‌تان باشد که جسم نامتعارف، مخصوصاً جسم تیزی در محیط نباشد چرا که خرگوش‌ها گاهاً چیزهایی که نباید را می‌خورند. بلع جسم تیز یا بزرگ می‌تواند خرگوش را بیمار کرده و منجر به خون‌ریزی داخلی شود. اگر اطراف مقعد او خون مشاهده کردید، شاید خرگوش دچار خون‌ریزی داخلی شده است، در این شرایط فوراً حیوان را نزد دا‌پزشک ببرید.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *