خانه / اخبار / دشمن مشترک انسان و حیوانات: سرطان

دشمن مشترک انسان و حیوانات: سرطان

دامپزشکان توسط آزمایش‌های بالینی با سرطان حیوانات و انسان مبارزه می‌کنند. ریلن وودا یک از علاقه‌مندان بهبود روش‌های درمانی سرطان تحقیقات خود را با حیوانات آغاز نمود. وودا، استادیار علوم بالینی دانشگاه کانزاس، آزمایش‌های بالینی برای درمان سرطان در سگ، گربه و سایر حیوانات خانگی انجام داده است. وقتی‌که دارندگان سگ، گربه، اسب و سایر حیوانات، به مرکز درمان دانشکده دامپزشکی مراجعه می‌کنند، وودا و بخش  سرطان‌شناسی دانشکده می‌توانند درمان‌های جدید با هزینه‌های پایین‌تر به دارندگان حیوانات پیشنهاد کنند.

دشمن مشترک انسان حیوان سرطان

همچنین وودا می‌تواند به مطالعه مباحث مهمی ازجمله بهبود روش‌های تشخیصی، روش‌های ماننیتورینگ و درمان‌های نوین مثل واکسن‌های ضد سرطان، انتقال سلول‌های T، ترکیب شیمی درمانی و داروهای حاوی نانو ذرات بپردازد. او مقاله خود ا در ژورنال سرطان‌شناسی مقایسه‌ای، مجله انجمن دامپزشکی آمریکا به چاپ رسانده است.

وودا دامپزشک سرطان شناس بالینی می‌گوید.

اگرچه جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی و اخیراً ایمیونوتراپی بر روی بهبود مریض تاثیردارد، همچنان بسیاری از سرطان‌ها درمان بلند مدت ندارد. این آزمایش بالینی قدم حیاطی در درمان سرطان می‌باشد.

تحقیقات وودا برای انسان‌ها نیز مفید است. بیشتر سرطان‌های حیوانات، بخصوص سگ‌ها، شبیه سرطان‌های دیده‌شده در انسان می‌باشند؛  به این معنی که روش‌های تشخیص، مانیتورینگ و درمان نیز مشابه است.

در ادامه صحبت‌های دکتر وودا

هر تحقیقی که ما بر روی بیماران خود در بیمارستان انجام می‌دهیم می‌تواند اطلاعات مهمی برای چگونگی تشخیص، مانیتورینگ و درمان بهتر در انسان‌ها فراهم آورد. هدف ما از این تحقیقات رسیدن به چنین نتیجه‌ای است که با مطالعه بر روی حیوانات کمکی به درمان بیماران سرطانی در انسان‌ها شود. سرطان‌هایی چون استئوسارکوما، ملانوما، سرطان ریه و ادراری-تناسلی در انسان و سگ یکسان می‌باشند.

سگ‌ها نیز مثل ما در معرض عوامل محیطی یکسانی هستند. از آنجایی که سن سگ‌ها سریع‌تر از انسان‌ها می‌باشد، سن سگ یک ساله معادل یک انسان هفت‌ساله است، بنابراین بیماری‌های سگ‌ها زودتر پیشرفت می‌کند که این ویژگی برای ارزیابی درمان‌های جدید و فواید بالینی بسیار مفید واقع خواهد شد.

پاسخ بالینی در سگ‌ها زودتر دیده می‌شود. فایده یک درمان عملی در سگ‌ها زودتر از انسان مشاهده می‌شود و به همین دلیل می‌توانیم هزینه‌های تحقیق و توسعه و مهم‌تر از آن منابع و زمان با ارزش را کاهش داد. آزمایش‌های بالینی حیوانات مشابه آزمایش انسانی است. وودا با همکاری ماری لین هیگین بوتام، استادیار علوم بالینی، دانشجویان و تکنسین‌ها ی سرطان شناسی و مرکز سلامت دامپزشکی این آزمایش را انجام می‌دهد. همچنین با محققین پزشکی انسانی نیز در ارتباط‌اند تا در مورد چگونگی کاربرد تحقیقات در سرطان شناسی انسانی گفتگو نمایند.

دکتر وودا می‌گوید

برای بسیاری از دارندگان سگ سرطان تشخیص نهایی برای عضو خانواده خود می‌دانند. این مطالعه به دارندگان حیوانات فرصتی می‌دهد تا جدیدترین روش‌های درمانی با کمترین هزینه تجربه کنند.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *