خانه / خزندگان / بیماری و درمان خزندگان / درمان شکستگی پوشش خارجی لاک پشت

درمان شکستگی پوشش خارجی لاک پشت

پوشش خارجی لاک پشت به مانند پوسته دوم عمل می‌کند و از آسیب بخش داخلی بدنشان محافظت می‌کند. بنابراین در صورت آسیب این پوشش خارجی، باید سریعاً اقدامات درمانی لازم انجام شود چراکه ممکن است در اثر آسیب پوسته عوامل باکتریایی، انگلی و قارچی به زیر پوسته نفوذ کنند و به اندام‌های داخلی آسیب برسانند.

درمان شکستگی پوشش خارجی لاک پشت

روش‌های درمانی شکستگی پوشش خارجی لاک پشت

در صورت شکستگی پوسته خارجی لاک پشت، باید بافت و محوطه داخلی بدن درمان شوند تا از نفوذ عوامل بیماری زا به بافت‌های داخلی جلوگیری شود. بعدازاینکه وضعیت لاک پشت ثابت شد، محل زخم مجدد ضدعفونی می‌شود.
تذکر: به هیچ عنوان خودتان اقدام به درمان نکنید و این کار را به یک دامپزشک متخصص بسپارید.
همچنین بعد از درمان عمومی و ثابت شدن وضعیت لاک پشت می‌توان پوسته شکسته شده را توسط جراحی و با استفاده از مواد اپکسی، رزین و یا حتی گاها سیمانی که با لایه‌هایی از پوشش فایبرگلاس استریل شده پوشیده شده است، اصلاح کرد.
درصورتی‌که بقایای پوسته شکسته به جا مانده باشد بعد از صاف کردن حاشیه آنها دوباره قطعات شکسته را در جای خود قرار داده و توسط مواد سیمانی به هم وصل می‌کنیم.

به‌طورکلی مدت‌زمان بهبودی بعد از شکستگی پوسته طولانی بوده و ممکن است تا یک سال و حتی بیشتر هم طول بکشد.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *