خانه / سگ / بیماری و درمان سگ / ۵ روش درمان شوره سگ

۵ روش درمان شوره سگ

شوره سگ نه‌تنها می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی و احساس ناخوشایند در سگ شما شود، بلکه می‌تواند نشانگر این باشد که پوست سگ شما دچار مشکل شده است.

در حقیقت، در اثر عوامل مختلفی چون آلرژی، انگل‌ها، بیماری و حساسیت های غذایی پوست بدن سگ شوره می‌زند. همیشه به شوره به‌عنوان یک علامت هشداری نگاه کنید و به‌عنوان وضعیت طبیعی تلقی نکنید.

شوره به چه صورت در بدن سگ دیده می‌شود؟

یکی از علائم معمول شوره، پوسته‌های سفید روی بدن و موهای سگ است که عمدتاً هم در قسمت‌های کمری و پشت حیوان و نزدیک به دم حیوان دیده می‌شود. حتی به هنگام شوره زدن پوست، موی سگ چرب می‌شود.

بهترین راه برای درمان شوره پیدا کردن عامل ایجادکننده آن است، ولی شما می‌توانید با به‌کارگیری روش‌های پیشنهادی زیر نیز به درمان کمک کنید.

بعدی قبلی
شستشو و حمام سگ جلوگیری از شوره

1. حمام کردن و پیرایش منظم

برای اینکه از شوره زدن روی بدن سگ خود جلوگیری کنید، مهم‌ترین کار پیرایش و شانه کردن منظم حیوان است. می‌توانید در کنار پیراستن حیوان از دامپزشک خود بخواهید تا در صورت نیاز، دارویی که به درمان کمک کند تجویز کند.

یکی از روش‌ها درمانی پیشنهادی استفاده از حمام گل است. گل باعث می‌شود که پوست‌ها بریزند و پوست بدن به‌طور طبیعی مرطوب شود. برای این حمام کافی است گل نرم را روی پوست حیوان به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ماساژ دهید.

تاثیر تغذیه در شوره سگ

2. تغییر جیره غذایی سگ

اگر به دامپزشک مراجعه کردید و تشخیص بر آلرژی و حساسیت غذایی بود شما باید جیره غذایی را عوض کنید. بهتر است قبل از اینکه هر غذایی که به حیوان بدهید با یک دامپزشک مشورت کنید تا در صورت تشخیص آلرژی از غذاهای هایپوآلرژن، غذاهای خانگی (زیر نظر دامپزشک) و یا غذا های آماده موجود در بازار که برای کمک به ترمیم پوست می‌باشند استفاده کنید.

کاهش استرس سگ

3. کاهش استرس برای جلوگیری از شوره سگ

استرس یکی دیگر از عواملی است می‌تواند به‌طور موقت تا زمان رفع استرس شوره ایجاد کند. درصورتی‌که عامل ایجادکننده استرس محیطی باشد، به درمان با شامپو و تغییر جیره غذایی پاسخ نخواهد داد تا زمانی که خود عامل ایجادکننده استرس حذف شود.

شانه زدن شوره سگ

4. شانه کردن مرتب موهای بدن سگ

در کنار حمام کردن و پیرایش منظم، باید مرتب موهای بدن حیوان شانه‌زده شود. شانه کردن موهای حیوان باعث سالم ماندن موهای بدنش می‌شود. با استفاده از شانه‌های نسبتاً نرم می‌توانید ترشح چربی پوست را تحریک و باعث جدا شدن پوسته‌های مرده کنید.

تعداد دفعات شانه کردن حیوان بسته به نژاد و نوع پوشش حیوان متفاوت است که باید به این موضوع توجه کنید.

ویتامین و تاثیر آن در شوره سگ

5. افزودن مکمل‌های غذایی به جیره غذایی سگ

افزون برخی از مکمل‌های غذایی می‌تواند به‌عنوان آسان‌ترین روش معمول برای پیشگیری و درمان مشکلات پوستی محسوب شود. به‌عنوان مثال اسیدهای چرب می‌توانند با افزایش چربی سطح پوست، میزان شوره زدن بدن سگ را کاهش دهد. برای دریافت این مکمل نیز باید از دکتر دامپزشک کمک بگیرید. یکی از این مکمل‌های پیشنهادی مکمل‌های حاوی اسید چرب امگا ۳ می‌باشد.

بعدی قبلی

از مسئله شوره زدن پوست سگ خود به‌راحتی نگذرید

همان‌طور که گفته شد شوره سگ علاوه بر ایجاد حس ناخوشایند و ناراحتی، می‌تواند نشانگر وجود یک مشکل اصلی در حیوان باشد. به همین دلیل هم باید به دنبال دلیل این مشکل باشید و مرتب برای اطمینان از سلامتی سگ خود، به‌طور مرتب نزد یک دامپزشک ببرید.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *