خانه / پرسش و پاسخ / چگونگی درمان تب برفکی در گاو داری

چگونگی درمان تب برفکی در گاو داری

مدتی است که در گاو داری ما تب برفکی شیوع پیدا کرده در این یک هفته ۶، ۷ تا تلفات داشتیم، حتی با مراجعه به دام پزشک نتیجه ای حاصل نشد البته مرگ میر بیشتر مربوط به گوساله‌ها است.

همچنین برای تغذیه حیوانات چه باید بکنیم به دلیل زخم‌های شدید زبان و لثه قادر به خوردن هیچ چیزی نیستن راه حلی درباره‌ی تغذیه بدهید چون تعدادی دام به خاطر گرسنگی تلف شدند.

باتشکر

طب برفکی گاو داری

سلام دوست عزیز.

همان طور که میدونین تب برفکی یک بیماری بسیار واگیردار هست و خیلی سریع تو گله پخش میشه. خودتون هم حتماً میدانید که درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد. و تنها کار پیشگیری هست که زودتر باید واکسیناسیون انجام می‌دادید.

در حال حاضر سعی کنید بیمارها و آنهایی که درگیر شدند رو جدا کنید. سالم‌ها رو واکسینه کنید.

درمان حمایتی مثل سرم زدن و ویتامین‌های ب کمپلکس و آ. د. ایی تزریقی میتونه تا حدودی با بهبود به سیستم ایمنی کمک کننده باشد. به مدت ۱۵ روز ادامه بدهید.

برای دهان و زبان هم شما با استفاده از آب لیموترش تازه دوبار در روز شستشو دهید تا علایم رفع شود یا از ترکیب سرم شستشو، پرمنگنات پتاسیم ۱%، زاج سفید ۲%، متیلن بلو ۱%  برای شستشو استفاده کنید.

علائم زخم دهان که خوب شود شروع به خوردن می‌کند. حتماً محل زخم‌ها رو با سرم شستشو شسته و بعد از خشک کرده محلول ضدعفونی کننده زده و پماد نرم کننده روی آن بزنید و باند پیچی کنید که درگیر میاز یا همان تخم و لارو مگس نشود.

بستر حیوان نرم باشد بهتر هست از کف‌پوش های فومی ضخیم استفاده کنید. به صورت سیستمی هم انتی بیوتیک تایلوزین تزریق بشود البته توسط دامپزشک.
حتماً شبکه دامپزشکی منطقه را از درگیری مطلع کنید. محل نگهداری حیوانات را کاملاً ضدعفونی کنید. غذای جدید در برای حیوان تهیه کنید. به هنگام کار حتماً مراقب سلامت خودتان هم باشید چون ممکن است دست شما هم زخم شود.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

یک نظر

  1. ورم و عفونت چشم پرنده مرغ مینا رو چجوری درمان کنیم دلیلش چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *