خانه / گربه / نگهداری گربه / تغذیه گربه

تغذیه گربه

یکی از احتیاجات ضروری گربه، تغذیه گربه می‌باشد که صاحبان آن باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشد. گربه‌ای که به خوبی تغذیه شود مطمئناً شاد و سرحال خواهد بود. گربه‌ها ذاتاً گوشت‌خوار هستند و پروتئین و چربی گیاهی را نمی‌توانند به آمینواسید و اسیدهای چرب ضروری که موردنیاز بدنشان می‌باشند تبدیل کنند.  پروتئین گوشت تقریباً همه نیازهای بدن گربه و آمینواسید تورین (Taurine) که در بدن گربه ساخته نمی‌شود را تأمین می‌کند. کمبود آمینواسید تورین (Taurine) در غذای گربه، باعث کوری و بیماری‌های قلبی می‌شود. به همین دلیل نیز در تمامی غذاهای آماده مصرف تولید شده در کارخانجات این آمینواسید افزوده می‌شود. پختن غذا باعث کاهش اثر این آمینواسید می‌شود، به همین دلیل در صورت استفاده از غذاهای پخته باید از مکمل‌های آمینواسید تورین نیز استفاده کنید.

تغذیه گربه مقدار مورد نیاز غذا

ویتامین‌هایی که برای گربه موردنیاز است شامل ویتامین‌های A،D،E،K و B می‌باشد. گربه‌ها قادر به ساخت ویتامین A نمی‌باشند و باید به غذای حیوان افزوده شود. گربه‌ها به ویتامین C نیز نیاز دارند ولی باید میزان مصرف آن کنترل‌شده باشد چراکه د صورت مصرف بیش از حد باعث ایجاد سنگ مثانه در گربه‌ها می‌شود. علاوه بر ویتامین‌ها، برخی ریزمغذی‌ها مانند فسفر، سلنیوم و سدیم باید در رژیم غذایی گربه‌ها باشد.  باوجود اینکه به مقدار خیلی کمی از این ریزمغذی‌ها نیاز دارند ولی نبود هرکدام از آنها سلامت حیوان را به خطر می‌اندازد. کلسیم یکی دیگر از موادی است که باید در جیره غذایی حیوان لحاظ شود، زیرا مقدار کلسیم موجود در گوشت بسیار ناچیز است. بیشتر غذاهای آماده موجود در بازار همه این ویتامین‌ها و ریزمغذی‌ها را دارند.

غذاهای مورداستفاده برای گربه به دو صورت خشک و تر دسته‌بندی می‌شوند. غذاهای مرطوب معمولاً به‌صورت قوطی شده عرضه می‌شوند که نیازی به نگه‌دارنده ندارند. این غذاها معمولاً بافت نرم و مزه دار هستند و به همین دلیل برای محافظت دندان‌ها در برابر جرم‌گیری مناسب نیستند. همچنین اگر زود مصرف نشوند، دیگر قابل‌خوردن نخواهند بود.

غذاهای خشک غذاهایی هستند که تحت فشار پخته شده و خشک می‌شوند و برای اینکه به‌صورت پلت درآیند روی آنها چربی اسپری می‌شود. این غذاها نیاز به نگه‌دارنده دارند. غذاهای خشک معمولاً آنتی‌اکسیدان هایی چون ویتامین E و C دارند که هردوی آنها برای سلامت گربه موردنیاز است. این غذاها کمتر دچار فساد می‌شوند و می‌توان مدت طولانی نگهداری کرد. نباید فقط از یک نوع غذا (خشک و یا تر به‌تنهایی) برای تغذیه حیوان استفاده کرد. سعی کنید مخلوطی از هر دو را در رژیم غذایی گربه در نظر بگیرید.

شما می‌توانید از گوشت قرمز و ماهی مورداستفاده برای خودتان نیز در تغذیه گربه استفاده کنید ولی حتماً این غذاها را بپزید تا عوامل باکتریایی و انگلی از بین برود. غذاهای خانگی بهترین راه برای عادت دادن گربه به خوردن استخوان‌های پخته‌شده به‌عنوان یک منبع کلسیم خوب می‌باشد. در نظر داشته باشید که اگر گربه شما یاد نگرفته است که چگونه استخوان بخورد و یا غذای خود را سریع می‌خورد از دادن استخوان به او خودداری کنید. استفاده از استخوان باعث می‌شود که دندان‌های گربه در اثر ساییده شدن شکل خوب و تمیزی داشته باشد. اگر از استخوان در تغذیه استفاده نکنید، شما باید به‌طور منظم دندان‌های گربه خود را مسواک بزنید. همه گربه‌ها نیاز به خوردن آب‌دارند و باید به همیشه در دسترسشان باشد.

آب کمک می‌کند که ادرار رقیق شود و همچنین توسط فیبرهای غذایی در روده جذب می‌شود. باید توجه داشته باشید که از شیر و خامه در رژیم غذایی گربه استفاده نکنید. زیرا بسیاری از گربه‌های بالغ آنزیم هضم‌کننده لاکتوز را ندارند و ممکن است دچار اسهال شوند. از شیرهای مخصوص گربه و یا شیرهای بدون لاکتوز مورداستفاده برای انسان می‌توان برای تغذیه گربه استفاده کرد.

همان‌طور که در ابتدا گفته شد گربه‌ها حیوانات گوشت‌خوار هستند و برای بقا نیاز به گوشت دارند. برخلاف سگ‌ها گربه‌ها خیلی حریص نیستند و به میزان احتیاجات بدنشان غذا می‌خورند. به همین دلیل هم با رشد و کاهش فعالیت گربه میزان غذای حیوان نیز کاهش می‌یابد.

در جدول زیر میزان نیازهای روزانه براساس وزن و نحوه زندگی گربه پیشنهادشده است.

وزن گربه بالغ دو کیلوگرم چهار کیلوگرم شش کیلوگرم ده کیلوگرم دوازده کیلوگرم
گربه کم تحرک 100-140 کالری
120 گرم غذای تر
28 گرم غذای خشک
200-280 کالری
240 گرم غذای تر
56 گرم غذای خشک
300-420 کالری
360 گرم غذای تر
90 گرم غذای خشک
400-560 کالری
480 گرم غذای تر
120 گرم غذای خشک
500-700 کالری
800 گرم غذای تر
200 گرم غذای خشک
گربه پر تحرک 140-180 کالری
155 گرم غذای تر
42 گرم غذای خشک
280-360 کالری
320 گرم غذای تر
77 گرم غذای خشک
420-540 کالری
480 گرم غذای تر
120 گرم غذای خشک
560-720 کالری
640 گرم غذای تر
155 گرم غذای خشک
700-900 کالری
600 گرم غذای تر
150 گرم غذای خشک
گربه باردار 200-280 کالری
240 گرم غذای تر
56 گرم غذای خشک
400-560 کالری
480 گرم غذای تر
120 گرم غذای خشک
600-840 کالری
720 گرم غذای تر
180 گرم غذای خشک
800-1120 کالری
956 گرم غذای تر
240 گرم غذای خشک
1000-1400 کالری
1200 گرم غذای تر
300 گرم غذای خشک

شما با دانستن میزان کالری موردنیاز گربه می‌توانید از بروز بسیاری از مشکلات ناشی از کمبود و یا تغذیه بیش‌ازحد حیوان جلوگیری کنید.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

یک نظر

  1. من شنیدم غذای خشک گربه به سلامت دندان های گربه کمک نمیکنه درسته؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *