خانه / سگ / بیماری و درمان سگ / بررسی علل بوی بد دهان در سگ

بررسی علل بوی بد دهان در سگ

بوی بد دهان در اصطلاح دامپزشکی هالیتوز (Halitosis) گفته می‌شود و یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که صاحبان دام با آن درگیر هستند. مهم‌ترین علت بوی بدن دهان، مشکلات دندانی است. عوامل باکتریایی، بزاق و تکه‌های مواد غذایی در تشکیل پلاگ های دندانی نقش دارند و می‌توانند باعث بوی بد دهان شوند. ممکن است در اثر التهاب لثه و یا بیماری‌های پریودنتال (اطراف دندان و لثه‌ها) بوی دهان بدتر و شدیدتر بشود.

بوی بد دهان بیماری سگ

در کنار بیماری‌های دندانی بیماری‌های دیگری نیز می‌توانند در ایجاد بوی بد دهان همانند موارد زیر دخیل باشند.

  • دیابت شیرین
  • بیماری کلیوی
  • بیماری گوارش (سرطان، گرفتگی و عفونت‌های خاص)
  • عفونت اطراف دهان مثل لب‌ها
  • بیماری‌های تنفسی مثل عفونت سینوس‌ها
  • عوامل بد غذایی مثل خوردن غذای گندیده زباله‌ها
  • بیماری‌های دهانی مثل التهاب لوزه‌ها، سرطان و زخم و بیماری‌های خود ایمنی
هر زمان متوجه بوی بدن دهان در سگ خود شدید، حتماً برای بررسی دقیق او را نزد دامپزشک ببرید، بخصوص اگر بوی میوه‌ای از دهان با عرق کردن و ادرار مکرر همراه است ممکن است سگ شما دچار دیابت باشد و یا اگر بوی بد با استفراغ و بی اشتهایی، زرد شدن سفیدی چشم و لثه‌ها همراه باشد نشانه بیماری کبدی است و حتماً باید سریع درمان شوند.

درمان نیز بر اساس تشخیص عامل ایجادکننده انجام می‌شود. دامپزشک باید به‌طور کامل محوطه دهانی و سایر بخش‌های مرتبط با ایجاد بوی بد دهان را معاینه کند تا علت مشخص گردد. برای تشخیص عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان  علاوه بر معاینه کامل حیوان نیاز به انجام آزمایش پاراکلینیکی است. ممکن است علت مربوط به پلاک‌های دندانی باشد که در این صورت با یک جرم گیری ساده دندان سگ شما قابل درمان خواهد بود. ولی در باقی موارد ممکن است به درمان‌های دارویی متناسب با بیماری احتیاج باشد.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. سعی کنید به‌طور مرتب سگ خود را برای چک کردن سلامت نزد دکتر دامپزشک ببرید. از غذاهای با کیفیت و با قابلیت هضم بالا استفاده کنید و دندان‌های سگ خود را روزانه مسواک بزنید.

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *