خانه / حیوانات مزرعه / بیماری و درمان حیوانات مزرعه / اسهال گوساله: علل، تشخیص و درمان

اسهال گوساله: علل، تشخیص و درمان

اسهال در گوساله‌ها می‌تواند به‌طور جدی مخاطره‌آمیز بوده و به دلیل تلفات، هزینه‌های درمان و کاهش رشد ازنظر اقتصادی با خسارت‌های جبران‌ناپذیر همراه باشد. اسهال گوساله یک بیماری محسوب نمی‌شود بلکه یک نشانه بالینی از بیماری است که می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. اسهال در حقیقت به دلیل عدم جذب و یا افزایش ترشح مایعات به داخل روده ایجاد می‌شود. عوامل متعددی در بروز اسهال دخیل‌اند. نزدیک به ۷۰% وزن بدن گوساله را آب تشکیل می‌دهد. از دست دادن مایعات بدن از طریق اسهال می‌تواند دهیدراتاسیون شدید ایجاد کند.

دهیدراتاسیون و از دست دادن املاح بدن تغییرات شیمیایی در بدن گوساله ایجاد می‌کند که می‌تواند باعث بی‌حالی شدید شود. باوجود اینکه عوامل عفونی، ممکن است عامل اولیه آسیب روده‌ای باشند ولی مرگ گوساله‌ها عمدتاً به دنبال از دست دادن الکترولیت‌ها، تغییرات شیمیایی در بدن، دهیدرتاسیون، و تغییرات PH نسبت به حالت نرمال رخ می‌دهد.

دانستن عوامل عفونی و غیر عفونی مسبب اسهال بسیار حائز اهمیت می‌باشد و می‌تواند به فهم چگونگی کنترل آن کمک کند. با دریافت رایگان کتاب الکترونیک اسهال گوساله شما می‌توانید با علل، درمان و پیشگیری از بروز اسهال در گوساله‌ها آشنا شوید.

کتاب الکترونیک اسهال گوساله

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *