خانه / اسب / نژاد اسب / اسب کوارتر آمریکایی American Quarter Horse

اسب کوارتر آمریکایی American Quarter Horse

در قرن ۱۷ میلادی درجایی که امروز شرق ایالات‌متحده آمریکا می‌باشد توسط مهاجرین، نژاد تاروبرد انگلیسی با نژاد آمریکایی اصیل آمیخته شد تا نژاد اسب کوارتر آمریکایی (American Quarter) را به وجود آورند. این اسب‌ها توسط مهاجرین برای کار در مزرعه و سرگرمی استفاده می‌گردید. مسابقه سوارکاری بدون مانع (Flat Racing) ازجمله مسابقاتی است که اسب کوارتر آمریکایی توانایی‌های بدنی خود را به خوبی نمایش داده است.

نژاد اسب کوارتر آمریکایی

قدرت کار در مزرعه این نژاد زمانی ایجاد شد که مهاجرین به غرب مهاجرت کردند و اسب‌های خود را با نژادهایی که در great plain  یافت می شد از جمله نژاد موستانگ وحشی آمیختند. امروزه نژاد اسب کوارتر آمریکایی همچنان برای کار و برای سرگرمی به‌کار گرفته می‌شوند، سرعت و خونگرمی این نژاد، باعث محبوبیت آن‌ها در رویدادهای نمایش سوارکاری غربی شده است.

مناسب برای افراد کم‌تجربه

به عنوان یک اسب خون گرم، سرعت و چابکی همتایان خون گرم خود را با بدن سنگین و خلق و خوی ملایم‌تر از نژادهای خون سرد در آمیخته است. این نژاد بیشتر برای سوارکاری مناسب است و در مسابقات المپیک از جمله درساژ می‌توانند حضور پیدا کنند.

بیماری‌های اسب کوارتر آمریکایی

اسب کوارتر آمریکایی با بیماری بیشتری نسبت به سایر نژادها درگیراست. صاحبان این نژاد باید به ۵ بیماری تهدید کننده سلامت این حیوان توجه کنند که شامل: اختلالات عضلانی ناشی از تجمع پلی ساکاریدها (Polysaccharide storage myopathy or EPSM/PSSM)، کمبود آنزیم شاخه ساز گلیکوژن (GBED)، ضعف پوستی ناحیه‌ای ارثی اسب سانان (HERDA)، فلجی موقت ناشی از ازدیاد پتاسیم (HYPP) و سندروم کشنده سفید (lethal white syndrome) می‌باشد.

کارایی و توانایی این نژاد

اسب کوارتر آمریکایی قادر به انجام کارهای زیادی است. رایج‌ترین آنها درساژ، سواری، شکار، پرش، سوارکاری ورزشی، دوندگی، نمایش سوارکاری، و کار می‌باشند. با داشتن این قابلیت‌ها، این نژاد می‌تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای صاحبان اسب باشد.

اطلاعات کلی در مورد American Quarter Horse

  • منشأ: شمال آمریکا
  • سال شروع پرورش: قرن ۱۷
  • اجداد: تاروبرد (Thoroughbred)، شیکاسا (Chickasaw horse)، ایبرین (Iberian)، عرب (Arabian)، بارب (Barb)، مورگان (Morgan)، استاندارد فورد (Standardbred)
  • پرورش نژاد: در طول سال‌ها، پرورش دهندگان با آمیزش نژاد تاروبرد با این نژاد در پی ارتقا تنوع و برتری این نژاد بعد از نژادهای مدرن بوده‌اند.
  • خلق و خو: خون گرم
  • رنگ‌های رایج این نژاد: خاکستری، سفید، سیاه، قهوه‌ای، کهر، فندقی، خاکی، زرد-خاکستری، پالومینو،  سرخ تیره، خاکستری سفید
  • قد: ۱٫۷۲  سانتیمتر
  • وزن: ۴۸۷ کیلوگرم
  • طول عمر: ۲۵ سال

درباره دکتر نیلوفر اجودی

فارغ التحصیل از رشته دکترای دامپزشکی از دانشکده دامپزشکی شیراز و فعال در زمینه ترویج فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات و ارائه مشاوره مدیریتی مرتبط با تولیدات و فرآورده های دامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *