خانه / ماهی / نگهداری ماهی / اهمیت داشتن آکواریوم قرنطینه

اهمیت داشتن آکواریوم قرنطینه

قرنطینه کردن موجودات آبزی و ماهی‌های تازه خریداری شده، پیش از ورود به آکواریوم اصلی امری مهم است که آکواریوم‌داران باید به آن توجه داشته باشند.

در کمال تعجب بسیاری از کسانی که آکواریوم دارند یا این کار را فراموش می‌کنند یا به آن اهمیتی نمی‌دهند آن‌هم درحالی‌که تمام موجودات آبزی پیش از ورود به آکواریوم اصلی باید در آکواریوم قرنطینه باشند.

هر بار که موجود آبزی جدیدی را وارد آکواریوم‌مان می‌کنیم، امکان دارد که همراه با آن انگل‌ها یا موجودات بیماری‌زا را هم وارد اکواریوم کنیم. علاوه بر این استرس جابجایی و ورود به آکواریوم اصلی شما با وجود ماهی دیگر باعث می‌شود که ماهی جدید بیشتر مستعد ابتلا به بیماری شوند بنابراین داشتن آکواریوم یا تنگ قرنطینه هم به سود ماهی تازه‌وارد است و هم به سود ماهی‌هایی که از قبل در آکواریوم بوده‌اند.

آکواریوم قرنتطینه ماهی

چرا همه‌ی آکواریوم‌داران آکواریوم قرنطینه ندارند؟

بسیاری از آکواریوم‌داران به دلیل زحمت و هزینه اضافی از داشتن تنگ یا آکواریوم قرنطینه خودداری می‌کنند اما آکواریوم قرنطینه لازم نیست که حتماً گران و خیلی بزرگ باشد و اگر در طول زمان قصد دارید تعداد ماهی آکواریوم‌تان را افزایش دهید، داشتن همچین چیزی به سودتان تمام خواهد شد. وقتی آکواریوم‌داران به استفاده از این محیط عادت کنند، آن‌قدر تحت تاثیر مزایای آن قرار می‌گیرند که دیگر هرگز استفاده از آن را فراموش نخواهند کرد.

مزایای داشتن آکواریوم قرنطینه چیست؟

علاوه بر به حداقل رساندن احتمال شیوع بیماری، آکواریوم قرنطینه مزایای کاربردی دیگری هم دارد؛ چراکه اساساً یک آکواریوم اضافی است که می‌توانید هر زمان خواستید از آن استفاده کنید. به‌عنوان بخشی از فرآیند قرنطینه، می‌توان از آکواریوم قرنطینه برای عادت دادن ماهی‌ها به آب و غذا دادن به آن‌ها در محیطی امن و عاری از استرس استفاده کرد.

هنگامی‌که از آکواریوم قرنطینه برای قرنطینه استفاده نمی‌کنید، می‌توانید آن را برای درمان به کار ببرید. دارو دادن و درمان تمام ماهی‌های آکواریوم (درصورتی‌که همه آن‌ها بیمار نباشند) کار سختی بوده و روش خوبی نیست. با استفاده از آکواریوم قرنطینه می‌توانیم ماهی‌های بیمار را جدا کرده و آن‌ها را سوای از دیگر ماهی‌ها درمان کرده و دیگر ماهی‌ها را دچار استرس و عوارض دارو نکنید. از دیگر کاربردهای استفاده از این محیط می‌توان برای پرورش و تکثیر ماهی، بهبود یافتن و ریکاوری ماهی دچار آزار و اذیت شده یا بزرگ شدن ماهی‌های تازه متولدشده اشاره کرد.

حجم آکواریوم قرنطینه باید چقدر باشد؟

یک آکواریوم 100 لیتری انتخاب مناسبی به‌عنوان آکواریوم قرنطینه است و برای اکثر موجودات آب شور و آب شیرین جواب می‌دهد. بااین‌حال بسته به اندازه ماهی‌ها می‌توانید از آکواریوم بزرگ‌تر یا کوچک‌تری استفاده کنید.

برای آکواریوم قرنطینه چه تجهیزاتی احتیاج است؟

اکثر آکواریوم‌های قرنطینه دارای نورپردازی مناسب، هیتر، سنگ‌هایی که به آسانی تمیز می‌شوند، لوله‌های پی‌وی‌سی یا گیاهان پلاستیکی هستند تا ماهی بتواند داخل یا پشت آن‌ها پنهان شود. برای فیلتراسیون می‌توانید از فیلتر اسفنجی استفاده کنید فقط حواس‌تان به ضدعفونی و شستشوی آن باشد. استفاده از بستر در آکواریوم قرنطینه ضروری نیست و نداشتن آن کار تمیز کردن و ضدعفونی کردن را آسان‌تر می‌کند.

چطور باید آکواریوم قرنطینه را ضدعفونی کرد؟

 آکواریوم و تجهیزات آن را می‌توان بین استفاده به وسیله محلول سفیدکننده ملایم (۲ تا ۵ درصد) ضدعفونی کرد. حواس‌تان باشد که پیش از استفاده مجدد از آکواریوم سفیدکننده را بخوبی شسته و آثار آن را از بین برده باشید. برای احتیاط بیشتر از خنثی کننده کلر استفاده کنید تا اگر احیاناً کلری باقی‌مانده از بین ببرید. خشک کردن هم باعث از بین رفتن عوامل بیماری‌زا می‌شود هرچند که همه آن‌ها را نمی‌کشد. به خاطر داشته باشید که برای آکواریوم قرنطینه حتماً یک سیفون جداگانه تهیه کرده و آن را هم بین استفاده ضدعفونی کنید.

چه مدت باید ماهی تازه وارد را قرنطینه کرد؟

اکثراً ماهی‌ها را ۲ الی ۴ هفته در آکواریوم قرنطینه نگهداری می‌کنند. طی این مدت اغلب به مدت ۱۴ الی ۲۱ روز انگل درمانی با مواد حاوی مس انجام شده و درمان عفونت‌های باکتریایی فقط در صورت مشاهده علائم (پارگی باله، لکه‌های قرمز و غیره) انجام می‌پذیرد. بعلاوه برای تضمین سلامتی ماهی‌های داخل آکواریوم قرنطینه، یک روز در میان ۱۰ الی ۱۵ درصد از آب را عوض کنید.

درباره علی اکبر مقنی

بیش از ده سال تجربه نگهداری و پرورش انواع خزندگان و جوندگان خانگی و علاقه مند به حیوانات Exotic عضو نویسندگان پت پزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *