گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
خانه / خزندگان / تولید مثل خزندگان / چگونگی تشخیص جنسیت لاک پشت گوش قرمز

چگونگی تشخیص جنسیت لاک پشت گوش قرمز

تشخیص جنسیت لاک پشت گوش قرمز در سن زیر سه سال از زندگی ۲۰ تا ۴۰ ساله آن‌ها مانند بسیاری از خزندگان ساده نیست. در این نوشته از پت پزشک سعی می‌کنیم با مشاهده خصوصیات فیزیکی و علائم ظاهری این حیوان چگونگی تشخیص نر یا ماده بودن این حیوان را بررسی کنیم.

سن مناسب برای تشخیص جنسیت این حیوان

همان‌طور که لاک پشت که به عنوان حیوان خانگی توسط دوست داران این حیوان نگهداری می‌شوند به دلیل شرایط بهینه تغذیه، نگهداری و حتی در بعضی از موارد تغذیه بیش‌ازاندازه (over food) نسبت به گونه مشابه این حیوان در طبیعت، رشد فیزیکی سریعتری دارند به همین دلیل نیز زودتر به بلوغ جنسی و امکان تولید مثل می‌رسند.

برای تعیین جنسیت این حیوان در صورتی که از کوچکی وظیفه نگهداری از این حیوان را بر عهده گرفته‌اید، باید کمی صبر داشته باشید تا لاک پشت نر به سن ۲ تا ۴ سال با طول لاک بالایی ده سانتیمتر و لاک‌پشت ماده به سن ۳ تا ۵ سال با طول تقریبی لاک بالایی سیزده سانتی‌متر برسد. توجه داشته باشید که میانگین اندازه لاک‌پشت بالغ که توانایی جفت گیری و تخم گذاری داشته باشند چیزی در حدود هجده تا بیست و سه سانتیمتر در گونه نر و بیست و پنج تا سی سانتیمتر در گونه ماده این حیوان است.

خصوصیات فیزیکی لاک پشت گوش قرمز نر و ماده

لاک پشت گوش قرمز بالغ نر را از روی ویژگی‌های ظاهری مشخصی مانند بلندتر بودن دماغه و یا وجود گودی در قسمت پیش سینه لاک پایینی حیوان که در جفت‌گیری حیوان نر به آن کمک می‌کند قابل تشخیص هستند. اما برای لاک‌پشت جوان‌تر با توجه به کمرنگ‌تر بودن این دو ویژگی توصیه می‌کنیم از روش زیر استفاده کنید.

تشخیص جنسیت لاک پشت گوش قرمز نر ماده

 • لاک پشت گوش قرمز ماده بزرگ‌تر ولی دم کوتاه‌تری نسبت به هم سن‌های نر خود دارا می‌باشد.
 • گونه نر این حیوان دارای پنجه / ناخن بلندتر، دم بلند و ضخیم‌تر می‌باشند.
 • مجرای پارگین و یا همان کلوآک (cloaca) سوراخ مشترک مجرای روده‌ای، تناسلی و ادراری در لاک‌پشت گوش قرمز است که این سوراخ در نر نسبت به ماده دورتر از لاک زیرین حیوان بر روی دم قرار دارد.

درباره علی اکبر مقنی

بیش از ده سال تجربه نگهداری و پرورش انواع خزندگان و جوندگان خانگی و علاقه مند به حیوانات Exotic عضو نویسندگان پت پزشک

5 دیدگاهها

 1. سلام
  من ی لاک پشت گوش قرمز دارم که توی تنگ ماهی ازش نگهداری میکنم ن لامپ گذاشتم براش و ن ی جای خشکی برای استراحت داره . ی سری علائم داره که فهمیدم یکم مریض شده
  چطوری میتونم حالشو خوب کنم؟؟؟

 2. چه غذاهايي براي بچه لاك پشت گرش قرمز خوبه؟

 3. من به لاک پشت خودم غذای ماهی های اب شیرین میدم،معمولا به عنوان غذای ماهی فایتر میفروشن از پودر میگو و پودر ماهی و غلات درست طده خیلی ویتامین داره لاک پشتمم خیلی دوست داره ،میتونی ار اکواریو فروشی ها تهیه کنی و یا سایت های معتبر

 4. سلام
  من برا لاکپشتم کاهو کلم میریزم.بعضی وقتام میذارمش جلو خورشید که جایگزین نوری باشه که تو آکواریومییا میذارن تا کلسیم بگیره ،،مشکلی براش پیش نیاد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *